Jubileusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa

Najstarsza parafia w dzielnicy Dziesiąta w Lublinie skończyła 90 lat. Uroczystości jubileuszowe były połączone z nabożeństwem intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W obecności licznie zebranych kapłanów, a także wiernych i przedstawicieli środowisk samorządowych i kolejowych wspólnota parafialna trwała na modlitwie zawierzając się opiece Sercu Jezusowemu.

W ramach duchowych przygotowań do odpustu w parafii prowadzone są misje parafialne „A my zawierzyliśmy Miłości” prowadzone przez o. Czesława Blocha SCJ i o. Piotra Chmieleckiego SCJ. Ojcowie misjonarze przez pierwsze dni swoich nauk przygotowywali wiernych do przystąpienia do aktu zawierzenia się opiece Sercu Jezusowemu – co miało miejsce na zakończenie uroczystości odpustowych.

W czasie homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, przypomniał o konieczności i powadze czczenia Serca Jezusowego.

– Ta uroczystość prowadzi nas pod krzyż. Jezus pozwolił się przybić do krzyża, aby nas do siebie przyciągnąć. Jego ciało stało się świątynią naszej wiary. To z Jego serca wypływa krew i woda, wylane za nas i dla naszego zbawienia. To cena naszego zbawienia. Z przebitego serca Zbawiciela wypływa krew i woda – krew Eucharystii i woda chrztu, która rozlała się na cały świat i dzisiaj płynie we wszystkich chrzcielnicach na Ziemi. To przebite serce Jezusa Miłosiernego dało początek naszemu odkupieniu – mówił metropolita.

Początki parafii związane są z działalnością ks. prałata Ignacego Żyszkiewicza (1901–1979). Pełniący początkowo funkcję wikariusza w parafii pw. św. Michała w Lublinie, 3 maja 1933 roku został oddelegowany do zorganizowania punktu duszpasterskiego, a następnie nowej parafii w dzielnicy Dziesiąta. 10 czerwca 1934 roku bp Marian Fulman (1864–1945) poświęcił kościół i nadał mu wezwanie Najświętszego Serca Jezusowego.

Historia parafii jest mocno związana z duszpasterstwem kolejarzy. Od początku istnienia parafii zdecydowana większość ówczesnych parafian związana była z pracą na kolei.

– Kolejarze lubelscy od samego początku byli zaangażowani w życie parafii. To oni blisko 90 lat temu, wspólnie z mieszkańcami dzielnicy Dziesiąta powołali grupę inicjatywną, przekształconą następnie w Komitet Budowy Kościoła. Następne lata były związane z pracą na rzecz parafii, a także we wspólnocie duszpasterstwa kolejarzy, które przed 40 laty powstało w tej parafii - mówili przedstawiciele lubelskich kolejarzy, którzy w ramach wdzięczności na ręce ks. proboszcza Waldemara Sądeckiego przekazali symboliczny model historycznej lokomotywy parowej, którą w czasie strajku w lipcu 1980 r. zatrzymali kolejarze w Lublinie.

Wieloletnia działalność ks. W. Sądeckiego, a także samej parafii została doceniona przez władze miasta.

– W imieniu Prezydenta Miasta wręczam „Medal Zasłużony dla Miasta Lublin”. Z okazji jubileuszu 90-lecia parafii, a także za wieloletnią i ofiarną służbę na rzecz Kościoła oraz za podejmowanie cennych inicjatyw wspierających rozwój życia duchowego i społecznego mieszkańców Lublina. Z podziękowaniem za otwartość na potrzeby naszych mieszkańców parafia rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Jezusowego otrzymuje specjalny medal – mówiła Anna Augustyniak, wiceprezydent Miasta Lublin ds. społecznych.

W 2014 roku w podziemiach kościoła utworzona została kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu pw. św. Antoniego. Jest to wotum parafian za kanonizację św. Jana Pawła II oraz pamiątka jubileuszu 80–lecia parafii.

« 1 »