Zabawa na świeżym powietrzu w stylu dzikiego zachodu przy pięknej pogodzie zgromadziła uczestników Warsztatów Terapii w Chełmie z rodzicami i personelem. To był czas integracji, czas dzielenia się dobrem dla wszystkich przybyłych, a wszystko pod skrzydłami Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Warsztat terapii zajęciowej w Chełmie, funkcjonuje już prawie 20 lat. Prowadzony był przez Caritas garnizonową, a następnie przez parafię Miłosierdzia Bożego w Chełmie. Od 2022 r. podlega pod Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
– Dbamy o to, by placówka realizowała zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę indywidualnych możliwości oraz przygotowywała do pracy na chronionym lub otwartym rynku pracy – mówi kierownik warsztatów Karolina Filipczuk.
Warsztat przeznaczony jest dla 60 osób powyżej 16. roku życia, posiadających orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej. Placówka posiada 11 pracowni - kulinarną, stolarką, krawiecką, ceramiki i rękodzieła, artystyczną, komputerowo-poligraficzną, edukacji technicznej, muzyczną, gospodarczo-porządkową, ogrodniczą i umiejętności społecznych i życia codziennego. Znakomita kadra instruktorów, psycholog, fizjoterapeuta i opiekun medyczny współpracują dla dobra uczestników. Osoby objęte działaniem Warsztatu czują się tam jak w domu, zawiązały się przyjaźnie, potrafią ze sobą współpracować, bawić, przezywać ważne uroczystości i pracować. Aktywnie włączają się w życie miasta, uczestniczą w konkursach, zawodach sportowych i przygotowują artystyczne występy. Koniec roku szkolnego to dobry czas na piknik. Taki właśnie Piknik Country odbył się w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Chełmie. Wzięli w nim udział uczestnicy, ich rodziny i opiekunowie, a także zaproszeni goście: ks. Łukasz Mudrak – dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Monika Zaborek-Turewicz – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Miasta Chełm, Marzena Szkałuba – pełnomocnik dyrektora ds. Osób Niepełnosprawnych MOPR w Chełmie, Małgorzata Szyszkowska – dyrektor Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie, Małgorzata Dulska – menager Chełmskiego Parku Wodnego, Krzysztof Sroczyński i Witold Ryniak – prezesi Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. Imprezę uświetniły przebrania tematyczne, zastawione stoły z „amerykańskimi” przekąskami i konkurencje sportowe. Nie zabrakło także wystawy rękodzieła uczestników.