Wieża Kultury pomostem między współczesnością a tradycją

Wieża Trynitarska w Lublinie zamieni się w Wieżę Kultury po raz trzeci! Wśród planowanych wydarzeń są wystawy, koncerty i warsztaty rękodzielnicze.

Przez okres od lipca do października zaplanowano tutaj szereg wydarzeń. Wieża Kultury to projekt zakładający cykl działań muzyczno-kulturalnych odbywających się w przestrzeni Wieży Trynitarskiej. Jest ono miejscem o niezwykłej historii i wysokiej wartości w znaczeniu dziedzictwa narodowego, nieodłącznym punktem na mapie zabytków Lublina.

W tym roku organizatorzy wystaw, które będą się odbywały przez kilka najbliższych tygodni, stawiają na kulturę ludową, a także propagowanie tej kultury i tradycji lokalnych charakterystycznych dla regionu.

-  Mówiąc o Wieży Kultury, należy podkreślić, że zamysł zarówno nasz, jak i Stowarzyszenia Anthill był taki, by w tym sezonie postawić na mocną promocję kultury lokalnej i ludowej, charakterystycznej dla Lubelszczyzny, ale nie tylko. Poprzez wystawę, która jest na górze w kawiarence, wychodzimy też poza ramy nawet naszej lubelskiej kultury czy nawet polskiej. Na szczycie wieży prezentujemy wystawę prac indyjskich, która przedstawia klimat tradycyjnych Indii. Jest nie nowoczesność, ale właśnie kultura ludowa, tradycyjna - wyjaśnia ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Wieży Trynitarskiej w Lublinie.

Projekt zakłada uczynienie tego miejsca obszarem kultury i sztuki dostępnej dla wszystkich – pogłębiając edukację kulturalną oraz poszerzając dostęp do oferty kulturalnej zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Wydarzenie będzie polegać na aranżacji wystaw sztuki (różnego rodzaju i tematyki) wraz z muzycznymi koncertami i warsztatami w przestrzeni Wieży Trynitarskiej.

- Zapraszamy na warsztaty z układania i plecenia specjalnych bukietów z ziół i kwiatów. Zawsze zależy nam, aby warsztaty były ciekawe, a jednocześnie nawiązywały do kultury ludowej i tradycji, która z pokolenia na pokolenie jest przekazywana w naszych domach. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w godzinach przedpołudniowych gospodynie z KGW Radawczanki nauczą zaplatać tradycyjne bukiety, które następnie wg tradycji będzie można pójść na Mszę św. w Archikatedrze lubelskiej i je pobłogosławić na znak wdzięczności za udane plony w tym roku – dodaje ks. Ł. Trzciński.

Działania zaplanowano od lipca do października 2024 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny, na część warsztatów będą uruchomione zapisy. Linki do zapisów oraz więcej informacji znajduje się na profilu Facebook – Wieża Trynitarska w Lublinie. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Anthill i Wieżę Trynitarską w Lublinie, projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

HARMONOGRAM:

7.07.2024 r., 15:00 – Muzyczna Podróż Przez Pokolenia – koncert z tarasu Wieży Trynitarskiej – FreeYO

21.07.2024 r., 15:00 - Muzyczna Podróż Przez Pokolenia – koncert z tarasu Wieży Trynitarskiej – Dirty Horns

1.08-30.09.2024 r. – Ireneusz Marciszuk „Światłem malowane…”– wystawa fotografii

4.08.2024 r., 15:00 – Muzyczna Podróż Przez Pokolenia - koncert z tarasu Wieży Trynitarskiej – Lublin Street Band Junior

15.08.2024 r., 9:30; KGW Radawczanki – Tworzenie bukietów zielnych – warsztaty (zapisy)

18.08.2024 r., 15:00 - Muzyczna Podróż Przez Pokolenia – koncert z tarasu Wieży Trynitarskiej – Przemysław Wawrzyniak

11.09.2024 r., 19:00; Beata Anna Zdyb – Smaki Toskanii – Warsztaty Kulinarne (zapisy)

5.10.2024 r., 10:00; Mali Art – Malowanie toreb na ludowo – warsztaty (zapisy)

« 1 »
DO POBRANIA: |