Prof. Maciej Banach został ekspertem KUL w dziedzinie medycyny

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie rozpoczął współpracę z prof. Maciejem Banachem, cenionym specjalistą z kardiochirurgii w obszarze medycyny. Ekspert znajduje się wśród 1 procenta najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

Były dyrektor Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki" oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maciej Banach został ekspertem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

- Wzmacniamy potencjał KUL oraz Wydziału Medycznego. Profesor Maciej Banach jest wybitnym i cenionym na świecie naukowcem. Posiada duże doświadczenie zdobyte w wielu instytucjach. Jego wkład w rozwój uczelni i kierunku lekarskiego będzie dużym kapitałem dla uniwersytetu - podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Prof. M. Banach pracuje w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, współpracuje także m.in. z Johns Hopkins University w Baltimore w USA, jest członkiem kilkunastu międzynarodowych towarzystw naukowych, posiada ponad 1500 publikacji w najważniejszych czasopismach naukowych. Znajduje się wśród 1 procenta najczęściej cytowanych naukowców na świecie, jest na 4. miejscu najczęściej cytowanych osób w Polsce w obszarze medycyny na podstawie rankingu Research.com oraz na 7. miejscu najczęściej cytowanych osób w Polsce we wszystkich obszarach nauki na podstawie rankingu AD Scientific Index 2024. Prof. M. Banach zajmuje także 5. miejsce wśród najbardziej utytułowanych ekspertów na świecie wg Expertscape w lipidologii i kardiologii prewencyjnej. Jest laureatem 5 doktoratów honoris causa, w tym Instytutu Kardiologii w Kijowie i Uniwersytetu w Zagrzebiu. W marcu 2024 roku, decyzją Kapituły Konkursu Listy-100 Pulsu Medycyny, został uznany najbardziej wpływową osobę środowisku medycznym w Polsce.
Profesor zabierał głos m.in. w dyskusjach eksperckich dotyczących priorytetów zdrowotnych w czasie polskiej prezydencji w UE, którą ponownie Polska obejmie 1 stycznia 2025 r. Był zaangażowany w ubiegłoroczny Kongres Samorządowy Trójmorza, którego gospodarzem był  Lublin, w obszarze ochrony zdrowia i inicjatywę tę zamierza dalej rozwijać. Jest głównym autorem jednej z najgłośniejszych publikacji medycznych ubiegłego roku, w której potwierdził, że choć im więcej kroków dziennie, tym lepiej dla zdrowia, to już 4000 dziennie jest liczbą, która pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia. W analizie objęto 226 889 osób, uczestników 17 różnych badań prowadzonych na świecie.

Wydział Medyczny KUL zainaugurował swoją działalność w 2023 roku. Studia na kierunku lekarskim rozpoczęło wówczas 60 studentów. Kierunek lekarski uzupełnił ofertę dydaktyczną wydziału, na którym prowadzone są już pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), położnictwo (studia I stopnia), dietetyka (studia I stopnia) oraz biotechnologia (studia I i II stopnia) w języku polskim i angielskim. Według szacunków Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce wciąż brakuje kilkudziesięciu tysięcy lekarzy.

« 1 »
DO POBRANIA: |