Polonijne kościoły z USA w obiektywie lubelskich naukowców

Dziewięcioro lubelskich naukowców podczas trzech wypraw do USA pokonało w ciągu sześciu tygodni ponad 7 tysięcy kilometrów. Przywieźli ze sobą 3 terabajty danych w postaci skanów 3D i 20 tysięcy zdjęć polonijnych kościołów.

W ekspedycjach uczestniczyli pracownicy Politechniki Lubelskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Fundacji ECCC. Przez dwa lata uczestnicy projektu odwiedzili cztery stany w USA. Pokonując setki kilometrów odwiedzili stany Illinois, Wisconsin, Nebraska i Iowa, koncentrując się na kościołach szczególnie ważnych dla Polonii. Wśród nich znalazły się m.in. bazylika św. Jacka i kościół Trójcy Świętej w Chicago, kościół św. Jozafata w Milwaukee, a także mniejsze, prowincjonalne kościoły w miejscowościach, takich jak Radom i Tarnov.

Zdjęcia z wypraw naukowców będzie można podziwiać w Lublinie. Efekty pracy, która polegała na utrwaleniu trójwymiarowego wyglądu kościołów, zarówno wnętrz, jak i brył zewnętrznych, będzie można zobaczyć w poniedziałek 22 lipca w hotelu przy ul. Krakowskie Przedmieście 29. Wernisaż rozpocznie się o godz 18.00, a wyeksponowanych zostanie około 35 fotografii.

– Wybraliśmy kościoły, które odegrały istotną rolę w historii Polonii w Chicago i Milwaukee, ale także te zagubione w ogromie amerykańskiej przestrzeni – mówi prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Naukowcy w swojej pracy w latach 2022–2024 wykorzystali najnowocześniejsze technologie, takie jak naziemny skaner laserowy oraz fotogrametrię.

– Polega ona na stworzeniu modelu 3D na podstawie serii zdjęć, od kilkudziesięciu dla pojedynczych rzeźb do nawet tysiąca dla całych budynków – wyjaśnia prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

W wyprawach brali udział: prof. Marek Miłosz, prof. Jerzy Montusiewicz, dr Jacek Kęsik i dr Elżbieta Miłosz z Politechniki Lubelskiej, mgr Łukasz Kanopa, dr Katarzyna Urban i mgr Tomasz Raiski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także mgr Małgorzata Brzyska i mgr Małgorzata Tys z Fundacji ECCC.

Ekspedycje były zrealizowane w ramach projektu pt. „Badania nad narodowym dziedzictwem kulturowym Polonii w USA i utworzenie cyfrowych zbiorów pamięci" finansowanego z programu NAUKA DLA SPOŁECZEŃSTWA przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

« 1 »
DO POBRANIA: |