Nowe okiennice na cztery strony świata

W ubiegłym roku remont przeszedł taras i krenelaż, czyli zębate zwieńczenie murów obronnych na Wieży Trynitarskiej. W tym roku rusza kolejny - ostatni etap prac remontowych na tarasie widokowym.

Pochodząca z XVII wieku Wieża Trynitarska to najwyższy punkt widokowy na Starym Mieście oraz jeden z symboli Lublina. Aby móc podziwiać panoramę miasta, należy pokonać 207 schodów, ale widok jest tego wart. Sezon wakacyjny to w tym roku także czas realizacji kolejnych prac remontowych na szczycie wieży.

Wewnątrz Wieży Trynitarskiej znajduje się także Muzeum Archidiecezji Lubelskiej, w którym podziwiać można zbiory przedmiotów użytku religijnego, m.in. rzeźby, ikony oraz stroje liturgiczne zaprezentowane pomiędzy belkami nośnymi i dzwonami wieży. Na turystów czekają także specjalne wystawy.

– W tym roku przystąpiliśmy do remontu, w zasadzie do wymiany okiennic na najwyższej części Wieży Trynitarskiej na naszym tarasie. Poprzedni remont i wymiana okiennic miał miejsce 10 lat temu, niestety ze względu też i na warunki atmosferyczne, no te okiennice ani nie wyglądały ładnie, a poniekąd zaczęły też stwarzać pewne niebezpieczeństwo dla turystów odwiedzających wieżę. Stąd też rozpoczęliśmy wymianę czterech okiennic na naszym tarasie. Pierwsza z nich właśnie została. została zdemontowana, w najbliższym czasie pojawi się nowa, która będzie i ładniejsza i na pewno bezpieczniejsza – mówi ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Muzeum Archidiecezji Lubelskiej Wieża Trynitarska.

Prace związane z wymianą czterech okiennic planowo mają zakończyć się w tym roku. Będzie to także ostatni etap zaplanowanych prac na zewnątrz najwyższego punktu turystycznego na Starym Mieście.

Wieża została wzniesiona w 1693 r. w miejscu dawnej furty miejskiej jako dzwonnica. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie z 1819 r., a jej nazwa pochodzi od zakonu trynitarzy, którzy rezydowali w budynkach pojezuickich w latach 1781–1814. Ze szczytu wieży spogląda blaszany kogucik, który według legendy przestrzegał mieszkańców Koziego Grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Na jej ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina.

« 1 »
DO POBRANIA: |