Gdy powstawała parafia w 1990 r., nikt z wiernych nie przypuszczał, że trzeba będzie czekać dwie dekady, aż wspólnota ruszy z budową kościoła parafialnego. Przez blisko 35 lat wierni modlili się w kaplicy na terenie Politechniki Lubelskiej. Po latach budowy i trudu przed wiernymi pierwsza Msza w nowym kościele.
Postawienie kaplicy na terenie użyczonym przez Politechnikę Lubelską, było tymczasowym rozwiązaniem, ale okazało się też bardzo trwałym. Po wielu latach niedaleko kaplicy ruszyła budowa dużego kościoła parafialnego.
- Korzystaliśmy z kaplicy na terenie politechniki dzięki, której na jej terenie kaplica mogła powstać i do tej pory funkcjonuje. Dopiero w 2010 r. udało nam się ten brakujący niewielki fragment działki dokupić i scalić teren na tyle, aby można było zacząć projektowanie i budowę kościoła. Ta budowa zaczęła się w 2011 roku - mówi ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.
Podstawowe założenie ideowe budynku kościoła to odniesienie do sceny Przemienienia opisanej na kartach Ewangelii. Na górze Tabor Jezus ukazuje się apostołom jako lśniąca postać w towarzystwie Mojżesza i Eliasza, a głos z nieba oznajmia: "To jest mój Syn umiłowany". Zaś św. Piotr proponuje rozbicie trzech namiotów.
- Realizowana świątynia w swoim kształcie symbolicznie odzwierciedla tę scenę. Główną bryłę kościoła tworzy nawa usytuowana na planie symetrycznego wieloboku w układzie centralnym, przykryta wielospadowym dachem tworzącym namiot, któremu towarzyszą trzy wieże: dwie - boczne, mniejsze - symbolizujące proroków Mojżesza i Eliasza oraz główna - największa, na osi kościoła - symbolizująca przemienionego Jezusa - dodaje ks. Nowak.
Budowa kościołom parafialnego trwa od 2011 r. kiedy to zostały wykonane pierwsze przygotowania pod dolny poziom kościoła oraz wykopane i zalane fundamenty. Na przestrzeni lat mury świątyni sukcesywnie pięły się do góry. Przełomowym i istotnym wydarzeniem z dziennika budowy była wiosna 2020 r., gdy wzniesiono hełm wieży z wieńczącym go krzyżem.
- Aktualnie kościół już jest przykryty, wszystkie ściany wymurowane, część okien wstawiona. W ponad 90 proc. wykonane są instalacje elektryczne, nagłośnieniowe, wodno-kanalizacyjne, a także ogrzewanie podłogowe. Kolejnym etapem będzie wstawienie reszty okien, drzwi, posadzki oraz podłączanie tych wszystkich instalacji i uporządkowanie terenu wokół kościoła. Mamy nadzieję, że w następnym roku uda się to sfinalizować - mówi ks. Nowak.
Świątynia jest orientowana, czyli jej oś główną stanowi linia wschód-zachód, gdzie od strony wschodniej zlokalizowany jest ołtarz główny, otoczony z trzech stron jednonawową przestrzenią dla wiernych z dodatkowym poziomem chóru.
Pierwsza Msza św. w nowym kościele będzie sprawowana w święto Przemieniania Pańskiego we wtorek 6 sierpnia. Mszy św. o 18.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Parafia Przemienienia Pańskiego została erygowana 8 grudnia 1990 r. przez abp. Bolesława Pylaka.
(obraz) |