Mural dla hospicjum

Studentka architektury krajobrazu KUL wygrała konkurs graficzny "Bliżej Chorych". W nagrodę jej praca pojawi się na szklanej elewacji Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie jest miejscem szczególnym. Tu spotyka się cierpienie z miłością okazywaną pacjentom. Od kilku lat hospicjum mieści się w nowym budynku, który teraz ozdobi specjalny mural.

- Hospicjum jest bliskie mojemu sercu. Zetknęłam się z nim w trudnej chwili mojego życia, kiedy cierpiała bliska mi osoba, dlatego chciałabym, by jednoczyło wokół siebie jak najwięcej osób, przyjaciół, darczyńców i wolontariuszy. Mam nadzieję, że przez „nowe” okna przyciągnie takich ludzi - mówi Aleksandra Matuszczak, studentka II roku architektury krajobrazu KUL, która wygrała konkurs ogłoszony przez Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie oraz Stowarzyszenie Anthill.

O zwycięstwo ubiegało się 26 uczestników, których prace oceniali architekci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej, miejski konserwator zabytków oraz przedstawiciele organizatorów.

- Nie było przypadkowych propozycji, zetknęliśmy się z dużym profesjonalizmem uczestników konkursu. Bardzo nas cieszy dobry poziom i odzew - podkreśla Paweł Snopek z Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

W zwycięskim projekcie Aleksandry Matuszczak dominują żonkile. Jak wyjaśnia autorka pracy, zarówno kwiaty, jak i samo hospicjum są dla niej pomostem pomiędzy „tu” a „tam”.

- Człowiek podąża drogą, coś się kończy, a jednak też zaczyna. To przejście chciałam ukazać w kolorze, w towarzystwie kwiatów, konkretnie żonkili, którymi pracownicy i wolontariusze hospicjum obsadzają miejskie przestrzenie - tłumaczy Aleksandra Matuszczak, która za przygotowanie najlepszej grafiki otrzyma nagrodę finansową, a jej projekt zostanie umieszczony na szklanej elewacji budynku Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

- Chory idzie do hospicjum i z niego nie wychodzi, ale przecież miejsce to odwiedzają jego bliscy, codziennie ktoś kieruje swe kroki do pracy, przekracza próg hospicjum. Zamiast na czarną szybę, spojrzy na pozytywny obraz z rzeką, niebem i kwiatami - nie kryje zadowolenia Aleksandra Matuszczak.

Drugie miejsce jury przyznało także studentce KUL Katarzynie Wilk.

« 1 »