Lublin kończy 707 lat - 15 sierpnia 1317 roku akt lokacyjny na prawie magdeburskim wydał Władysław Łokietek. Gród nad Bystrzycą liczył wówczas około 1000 mieszkańców i był ważnym punktem na mapie handlowej kraju.
Lublin otrzymał prawa miejskie 15 sierpnia 1317 roku z rąk Władysława Łokietka. Książę wydał dokumenty potwierdzające status miasta, określił jego wielkość i ustalił nowe zasady funkcjonowania. Miasto założono na gruntach istniejącej już od jakiegoś czasu osady przedlokacyjnej, być może lokowanej już wcześniej. Przyznano mu sto łanów ziemi uprawnej i pod zabudowę, czyli całe obecne Śródmieście aż po dzielnicę Tatary z jednej strony i LSM z drugiej, do tego Czwartek, Kalinowszczyznę i część obecnego Czechowa. Miasto stanęło przed dylematem, co zrobić z tak dużym terenem. Ostatecznie część zagospodarowano, a część oddano w dzierżawę i czerpano zyski z tego tytułu. W momencie lokacji mieszkańcy Lublina zostali uwolnieni spod władzy kasztelana i wojewody. Od tej pory odpowiadali jedynie przed wójtem. Pierwszym wójtem dziedzicznym Lublina został jego zasadźca Maciej z Opatowca.
Lublin swoje urodziny świętuje do 22 sierpnia. Na terenie Śródmieścia i Starego Miasta zaplanowano wiele atrakcji. W programie znalazły się między innymi koncerty, wystawy, spacery tematyczne, spektakle oraz pokazy. Mieszkańcy ponadto będą mieli możliwość bezpośredniego zetknięcia się z różnorodnością tradycji, na których swoją tożsamość budował dzisiejszy Lublin.