Peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów w archidiecezji lubelskiej

Będzie ona trwać osiem dni. Wierni archidiecezji lubelskiej będą mogli modlić się o ich wstawiennictwo, a także wypraszać potrzebne łaski. Relikwie będą wystawione m.in. w najważniejszych sanktuariach archidiecezji oraz kościołach parafialnych.

Peregrynacja relikwii rodziny Ulmów rozpoczęła się dwa tygodnie po beatyfikacji, w niedzielę 24 września 2023 roku podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Ogólnopolska peregrynacja relikwii w trwającym Roku Modlitwy ma zaprosić wszystkie parafie do modlitwy o świętość naszych rodzin, ale także o nowe powołania do życia małżeńskiego i rodzinnego.

Przedstawieni całej Polsce

- Te relikwie świętych męczenników, męczeńskiej rodziny Ulmów wędrują po całej Polsce. Nasza archidiecezja lubelska jest właściwie już przy końcu listy ogólnopolskiej peregrynacji. Jesteśmy już właściwie u końca tej peregrynacji, czyli cała Polska została nawiedzona przez rodzinę Ulmów. Ta rodzina została przedstawiona mieszkańcom poszczególnych diecezji, miasteczek i wiosek jako świadkowie i męczennicy dzisiejszych czasów, jako rodzina piękna, szlachetna, jako rodzina markowa - wyjaśnia ks. Grzegorz Trąbka, diecezjalny duszpasterz rodzin w archidiecezji lubelskiej.

- Początek peregrynacji w naszej diecezji rozpocznie się w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. To kolejne błogosławieństwo dla naszej archidiecezji, że możemy tam rozpocząć tę peregrynację, a zakończyć na Górce w Chełmie, w kolejnym sanktuarium Matki Bożej. To są te dwie klamry, które spinają ten czas modlitwy, który będzie płynął z różnych miejsc w naszej archidiecezji - dodaje ks. Trąbka.

Za peregrynację relikwii rodziny Ulmów po polskich diecezjach odpowiada Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.

Odznaczeni po męczeńskiej śmierci

13 września 1995 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 roku w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady. Od 2018 roku w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej - 24 marca - decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Peregrynacja jest świętą wędrówką wiary, która ku swej istocie niesie zarówno religijne, jak i kulturowe bogactwo. Jest to dłuższa podróż, będąca wyrazem poszukiwania duchowego i wspólnotowego doświadczenia, głęboko zakorzeniona w tradycji. W Polsce, gdzie wiara i tradycja przeplatają się na co dzień, peregrynacja odgrywa wyjątkową, niepowtarzalną rolę. Ta duchowa wędrówka, pełna zadumy oraz radości, staje się nie tylko osobistą podróżą wiernych, ale także odzwierciedleniem historii i wartości, które kultywują.

Pełen harmonogram peregrynacji relikwii bł. rodziny Ulmów znajduje się TUTAJ.

« 1 »
DO POBRANIA: |