Spotkania małżeńskie

W Lublinie spotkali się diecezjalni liderzy Spotkań Małżeńskich - ruchu rekolekcyjnego, który zaprasza małżonków do spotkania w dialogu, którego warto uczyć się na każdym etapie życia.

Spotkania Małżeńskie przyszły do Polski w latach 70. XX wieku. Wówczas ktoś, kto poznał je w Hiszpanii, zgłosił się do kardynała Wojtyły w Krakowie, przedstawiając ideę budowania jedności między małżonkami na zasadach dialogu i dostał błogosławieństwo, by robić to w Polsce. Wówczas państwo Grzybowscy zaangażowali się w poznanie i dostosowanie hiszpańskiego ruchu na grunt polski, nadając mu nazwę Spotkania Małżeńskie. Od tamtego czasu powstawały diecezjalne ośrodki, które zapraszały małżonków na weekendy małżeńskie, ucząc ich jak rozmawiać ze sobą, by się nie ranić, by zrozumieć drugą osobę i być gotowym do przebaczenia. Okazało się, że taki weekend potrafił zmienić życie. Małżeństwa w głębokim kryzysie zaczynały się dogadywać, a te które miały się dobrze, zaczynały rozumieć się jeszcze lepiej. Zasady dialogu poznanie dzięki Spotkaniom Małżeńskim stosowane w każdym spotkaniu z drugim człowiekiem ułatwiały komunikację w każdej dziedzinie życia.

- Zaczęło się od małżonków, ale przecież dialog prowadzi każdy z nas, bo nikt nie jest samotną wyspą. Taki dialog prowadzą także kapłani i siostry zakonne, choćby posługując w parafiach czy swoich zakonnych wspólnotach. Okazało się, że im także bardzo przydają się zasady, jakie w rozmowie ze sobą stosują małżonkowie. Mamy świadectwa, że Spotkania Małżeńskie uratowały nie tylko niejedno małżeństwo, ale i niejedno kapłaństwo czy życie zakonne - mówią Katarzyna i Tomasz Sugierowie, liderzy lubelskiej wspólnoty.

Raz na dwa lata liderzy diecezjalni z całej Polski spotykają się, by dzielić się doświadczeniem i umacniać. W tym roku zjazd odbywa się w Lublinie.

Więcej informacji na temat Spotkań Małżeńskich można znaleźć na stronie www.spotkaniamalzenskie.pl.

« 1 »