Magiczny Lublin Jagiellonów

Utwory z czasów panowania dynastii Jagiellonów, muzyka średniowiecza i renesansu ze zbiorów polskich i zagranicznych wybrzmią w ramach cyklu "Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" w Lublinie.

„Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim” w Lublinie to wydarzenie artystyczne i kulturalne odbywające się od wielu lat. Podczas "Wieczorów muzycznych" prezentują się zarówno zespoły amatorskie jak i profesjonalni wykonawcy, soliści i członkowie zespołów kameralnych. Na niepowtarzalny klimat koncertów od wielu lat wpływa dobór artystów oraz świetna akustyka zabytkowej świątyni, którą Władysław Jagiełło ufundował jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Już 15 września 2024 r. Przed lubelską publicznością kolejny koncert w ramach muzycznego cyklu.

Magiczny Lublin Jagiellonów   Capella all’Antico wystąpi w Lublinie w ramach "Wieczorów muzycznych w Kościele Pobrygidkowskim". Capella all’Antico

W niedzielę 15 września ze swoim repertuarem wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Capella all’Antico. To młodzieżowy zespół instrumentalny, wykonujący utwory kompozytorów europejskich epoki średniowiecza i renesansu. Repertuar zespołu jest bardzo obszerny. Począwszy od średniowiecznych Cantigas de Santa Maria, przez muzykę włoskiego Trecento i francuskiej Ars Nova, skomplikowane rytmicznie utwory Ars Subtilior, po renesansowe tańce i kancjonały.

Kompozycje wykonywane są na kopiach instrumentów historycznych. Większość używanych przez zespół instrumentów strunowych: fidele, rebeki, gitern, wykonał jego założyciel i długoletni kierownik artystyczny Krzysztof Obst. Obecnie kierownikiem artystycznym zespołu jest Anna Cichoń-Hereta. Z zespołem także współpracuje w zakresie konsultacji historyczno-merytorycznej Agnieszka Obst-Chwała.

Capella all’Antico działa od 1983 r. przy Zamojskim Domu Kultury. Zespół w tym składzie pracuje od 2016 r. i ma już na swoim koncie wiele sukcesów: trzykrotny udział w Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum uwieńczony zdobyciem brązowej (w 2018 r.) i złotej Harfy Eola (w 2020 w i 2022 r.), a także nagrodę Grand Prix XVII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku w roku 2019. Ostatni udział zespołu w 42 Międzynarodowym Festiwalu Schola Cantorum w 2022 roku zaoowocował zdobyciem Grand Prix oraz tytułu Ambasadora Festiwalu.

Bardzo dobra akustyka kościoła pobrygidkowskiego oraz pięknie odnowione zabytkowe wnętrze stwarzają możliwość przedstawienia muzyki klasycznej w odpowiednich warunkach. Jednocześnie daje szansę muzykom zaprezentowania się w repertuarze kameralnym, zaś publiczności możliwość skorzystania z dodatkowej atrakcyjnej oferty kulturalnej.

Koncert zaplanowano na 15 września o godz. 18.45 w kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

« 1 »
DO POBRANIA: |