Wrzesień w Domu Kuncewiczów

We wrześniu i październiku Dom Kuncewiczów powraca do realizacji projektu w ramach programu dotacyjnego "Bardzo Młoda Kultura" w województwie lubelskim.

Głównym celem programu jest zachęcenie młodzieży do działań na rzecz kultury oraz kształtowania postaw i umiejętności współpracy, zaufania społecznego i odpowiedzialności.

- Wraz z partnerami działania: kołami PTTK i geograficznym "Geoaktywni’’, działającymi w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym, przeprowadzimy cykl działań łączących ekologię i sztukę. Będą to m.in. spacery tematyczne, warsztaty street artu i upcyclingowe, zajęcia bushcraftu. Efektem działania będzie promocja walorów przyrodniczych okolic Kazimierza poprzez stworzenie: punktu bookcrossingu, wystawy plastycznej, gry dydaktycznej i ścieżki edukacyjnej przyjaznej środowisku. O wszystkich terminach działań i wydarzeń, z których część będzie otwarta dla szerokiej publiczności, będziemy informować na bieżąco - wyjaśnia Monika Januszek-Surdacka, kierownik oddziału Dom Kuncewiczów w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Domu Kuncewiczów

„Szlaki. Sieci. Połączenia”- to hasło 32. Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) w Polsce. Bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. przez Radę Europy, obliguje nas do udziału w projekcie.

- Inicjatywa promuje współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Szlaki posiadają różnorodny charakter - od najstarszych np. Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaków literackich. Na mapę EDD wpisujemy więc Literacki Szlak po Kazimierzu Dolnym tropami Marii i Jerzego Kuncewiczów. Na wspólny spacer, poprzedzony oprowadzaniem kuratorskim po ekspozycji, zapraszamy już 14 września (sobota) o godz. 11.00 - dodaje M. Januszek-Surdacka.

Wystawa fotografii Wiesława Szymaniaka „Kazimierzu nasz…”

Z początkiem września dla odwiedzających Dom Kuncewiczów otwarto nową wystawę w pokoju Witolda, a także kominkowym Domu Kuncewiczów. Wśród zbiorów zostały wyeksponowane fotografie Kazimierza Dolnego w technice gumy chromianowej. Ich autor, Wiesław Szymaniak - urodził się w 1946 roku w Warszawie. To absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni nauczyciel fizyki w warszawskich liceach. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii Mariana Szmidta. W. Szymaniak jest miłośnikiem gór i fotografii. Od 1993 roku fotografuje w Tatrach, a czasem także w Kazimierzu Dolnym. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. Guma tatrzańska, Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego 2013, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, 2014.

Wydłużone wakacje w szafie pana Jarosława

Do 22 września dla odwiedzających zostały przedłużone wakacje kazimierskie Jarosława Iwaszkiewicza.

- Dzięki uprzejmości Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, w garderobie naszego muzeum prezentujemy drobną część ubiorów tego znakomitego pisarza, znanych z legendarnych zdjęć tego autora. Są to m.in. marynarka, frak i cylinder oraz zimowa pelisa. Nie zabrakło ulubionej walizki i letniej panamy. Ekspozycję dopełniają zdjęcia, książki oraz fragmenty tekstów Iwaszkiewicza, związane z Kazimierzem Dolnym. Warto wspomnieć, że pisarz wielokrotnie odwiedzał Miasteczko, goszcząc u swego przyjaciela, malarza Antoniego Michalaka - mówi M. Januszek-Surdacka.

Program dofinansowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura 2023-2025". Jego koordynatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

« 1 »
DO POBRANIA: |