W Chełmie, mieście położonym blisko wschodniej granicy, żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają sowiecką agresję i opowiadają o tym wydarzeniu, o tym co się działo, o strachu, bólu, o odwadze i patriotyzmie.
Uroczyste obchody 85. rocznicy agresji sowieckiej na naszą ojczyznę i Dnia Sybiraka rozpoczęła Msza Święta w kościele Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie.
Ksiądz proboszcz Jacek Lewicki przypomniał o znaczeniu tej daty, zachęcił do modlitwy za wszystkich, którzy cierpieli, zginęli, którzy byli aresztowani, prześladowani, którzy oddali życie tylko dlatego, że byli Polakami. Zaprosił wszystkich do modlitwy za całą ojczyznę. Głównym koncelebransem był ks. kanonik Wojciech Jaroszyński wraz z innymi kapłanami z Chełma.
W uroczystościach wzięli licznie udział przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej, władze miasta, kombatanci, osoby represjonowane, przedstawiciele służb, placówek konsularnych oraz przedstawiciele instytucji kultury, poczty sztandarowe, młodzież z nauczycielami, dyrekcjami szkół i rodzicami. Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przy Pomniku Sybiraków przy ul. Pocztowej w Chełmie oraz przy tablicy upamiętniającej więźniów politycznych pomordowanych przez NKWD i UB przy ul. Reformackiej.