W piątek 20 września z jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie z pomocą dla powodzian wyruszyło kolejnych 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą wspierać mieszkańców powiatu kłodzkiego w usuwaniu skutków powodzi.
Od początku powodzi na terenie południowo-zachodniej Polski do pomocy w zabezpieczaniu wałów, usuwaniu skutków klęski żywiołowej oraz zabezpieczaniu zdrowia i życia ludności cywilnej zaangażowanych jest ponad 900 żołnierzy z Lubelszczyzny.
W piątkowy wieczór z pomocą dla powodzian wyruszyła trzecia grupa lubelskich terytorialsów. To ponad 600 żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wśród nich są terytorialsi ze wszystkich pododdziałów 2 LBOT - z Lublina, Dęblina, Bezwoli, Kraśnika oraz Zamościa. Siły zostaną skierowane do miejscowości Kłodzko, Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie.
- Dlaczego jadę? Bo tak czuję, czuję wewnętrzną solidarność z drugim, potrzebującym człowiekiem. Nie jestem w stanie zrozumieć bólu tych ludzi, którzy stracili wszystko, bo tego nie doświadczyłam, ale chcę pomóc, jak mogę. Mieszkam na drugim końcu Polski i sama jedna mogę niewiele, ale w zespole to już i owszem. A takich ludzi jak ja, chcących pomagać jest tutaj mnóstwo, więc razem możemy stanąć do tego zadania. Myślę, że dla powodzian ważne jest to, że nie są teraz sami, że mogą na nas liczyć. Warto dawać nadzieję i swój czas, bo to świadczy o naszym człowieczeństwie - powiedziała przed wyjazdem szer. Monika z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.
2 Lubelska Brygada OT włączyła się do działań kryzysowych w poniedziałek 16 września. We Wrocławiu, Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim działa ok. 300 terytorialsów z Lubelszczyzny. Żołnierze zostali zadysponowani do uszczelniania wałów oraz pomocy mieszkańcom w usuwaniu skutków powodzi. Część żołnierzy została skierowana do pracy w magazynie, w którym odbywa się dystrybucja darów dla powodzian.
Zgodnie z postawionymi zadaniami z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej sprzęt oraz żołnierze 2 LBOT cały czas są w stałej gotowości, aby w trybie pilnym zwiększyć zaangażowanie w działania ratownicze prowadzone na terenach objętych powodzią. Kolejne siły i środki 2 LBOT będą uruchamiane zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.
Od 12 września na terenach południowo-zachodniej Polski trwa walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe - WZZ Dolny Śląsk, WZZ Śląsk, WZZ Małopolska, WZZ Wielkopolska. W sumie w działania zaangażowanych jest ponad 5700 żołnierzy WOT. Zgrupowania Wojsk Obrony Terytorialnej dysponują ponad dwustoma jednostkami sprzętu w tym samochodami ciężarowo-terenowymi, quadami, łodziami, piłami spalinowymi oraz pompami.
Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii dowództwo nad całą operacją kryzysową powierzono Wojskom Obrony Terytorialnej - całością sił używanych w tej operacji dowodzi Dowódca WOT.