Skarby Stanisława Koguciuka - artysty ludowego

"Worek z farbami - skarb Stanisława Koguciuka" to projekt z zakresu twórczości ludowej popularyzujący dzieła znanego, współczesnego artysty ludowego z ziemi chełmskiej - Stanisława Koguciuka.

Głównym celem projektu jest ukazanie dorobku kulturowego oraz wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej związanej ze spuścizną Stanisława Koguciuka. To kontynuacja działań Stowarzyszenia Anthill, rozpoczętych w 2022 roku. Wydarzenie ma na celu przybliżenie twórczości wybitnego artysty ludowego z ziemi chełmskiej mieszkańcom województwa lubelskiego.

- W ramach tego projektu chcemy nie tylko popularyzować jego prace, ale także edukować o tradycyjnych wartościach, jakie niosą. Chcemy pokazać, że dzieła Koguciuka to ważny element dziedzictwa kulturowego Chełmszczyzny i całego regionu, a także wzmacniać w mieszkańcach dumę z ich lokalnej kultury. Projekt obejmie m.in. organizację multimedialnej wystawy inspirowanej twórczością artysty, którą będziemy udostępniać w szkołach na Lubelszczyźnie oraz wystawę prac wraz z wernisażem w Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach - mówi Barbara Wybacz, kuratorka projektu.

Stanisław Koguciuk to jeden z ostatnich autentycznych malarzy ludowych, co podkreślają zgodnie kolekcjonerzy i krytycy sztuki ludowej, etnografowie oraz amatorzy malarstwa naiwnego. Stanisław Koguciuk był jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych twórców ludowych. Sam podkreślał, że malowanie to całe jego życie, że gdyby dostał do wyboru worek ze złotem i worek z farbami, to na pewno wybrałby farby… Rzeczywiście malarstwo wypełniało całe życie tego bardzo skromnego i niezwykle pracowitego artysty. W ciągu swojej niespełna pięćdziesięcioletniej działalności artystycznej namalował ponad dwadzieścia tysięcy obrazów. Malował z wyobraźni, głównie na wystawy, na konkursy tematyczne, dla kolekcjonerów i zwykłych klientów, od których zamówienia zapisywał na kartkach podczas targów i jarmarków, a gotowe, jeszcze mokre prace, wysyłał pocztą. Urodził się 1 maja 1933 roku na Wołyniu w miejscowości Jankowce (obecnie Ukraina). Przygodę z malarstwem rozpoczął jednak dopiero pod koniec lat 60. Jego pierwsze prace powstawały na rękawach obciętych od koszuli, sprzedawał je na targu w Chełmie.

Stowarzyszenie Anthill chce ukazać dorobek kulturowy związany ze spuścizną artysty.  Wydarzenie odbędzie się 4 października 2024 r. w Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach. Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty zielarskie „DziczeJemy” z Justyną Pargiełą, oraz koncert zespołu ludowego „Koral” z Pławanic - miejsca rodzinnego Stanisława Koguciuka. Uczestnicy otrzymają katalogi wystawy oraz będą mogli obejrzeć animację obrazu artysty - Cztery Pory Roku. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 15.00 Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

« 1 »
DO POBRANIA: |