Dzieła dawne w nowej odsłonie - koncert organowo-fortepianowy

W Lublinie odbędzie się kolejna odsłona muzycznego wydarzenia w ramach projektu "Wieczory muzyczne w kościele pobrygidkowskim". Charakter zabytkowego wnętrza świątyni pozwala na sięganie po twórczość różnych epok, zarówno kameralną, jak i w wykonaniu orkiestry lub chóru.

W programie występy chórów, muzyka instrumentalna oraz pieśni patriotyczne. To wydarzenie kulturalne i artystyczne realizowane w tej świątyni od wielu lat. Na niepowtarzalny klimat koncertów od wielu lat wpływa dobór artystów oraz świetna akustyka zabytkowej świątyni, którą Władysława Jagiełło ufundował jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Najbliższy koncert już w niedzielę 6 października wieczorem. Przed lubelską publicznością wystąpią Monika Hołownia (organy) oraz Dymitr Harelau (fortepian). W programie muzycznym m.in. C. Demarest, J. Haydn, S. Rachmaninov, A. Marcello, E. Grieg, C. Franck, A. Vivaldi, D. Szostakowicz, L. van Beethoven.

Monika Hołownia z wykształcenia jest organistką i muzykologiem. Jest absolwentką Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w klasie organów dr hab. szt. muz. Elżbiety Charlińskiej. W roku 2014 zdobyła dyplom na międzynarodowym konkursie muzycznym Študentská umelecká innosť (Słowacja). Aktualnie obejmuje stanowisko organistki w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie.

Dymitr Harelau z wykształcenia jest pianistą i muzykologiem. Studia ukończył w Nowopołockiej Uczelni Muzycznej na Białorusi oraz jest absolwentem Instytutu Muzykologii KUL. Na co dzień zajmuje się muzyką teatralną, grając w spektaklach na żywo oraz tworząc własne kompozycje do przedstawień. Współpracuje z Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie oraz Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Celem tego cyklu są koncerty o zróżnicowanym repertuarze. W ramach "Wieczorów muzycznych" prezentują się zarówno zespoły amatorskie jak i profesjonalni wykonawcy, soliści, i członkowie zespołów kameralnych. Organizatorom szczególnie zależy na udziale artystów i zespołów zawodowych, gwarantujących wysoki poziom wykonawczy. Bardzo dobra akustyka kościoła pobrygidkowskiego oraz pięknie odnowione zabytkowe wnętrze stwarzają możliwość przedstawienia muzyki klasycznej w odpowiednich warunkach i pozwalają na zapełnienie luk repertuarowych, poprzez wykonanie repertuaru odmiennego niż filharmoniczny.

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin.

« 1 »
DO POBRANIA: |