Już po raz szesnasty będziemy obchodzić w Lublinie Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o rodzinach, które mają to trudne doświadczenie w swojej historii.
W Lublinie 15 października (wtorek) już po raz szesnasty będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w kościele pw. św. Jana Kantego przy ul. Berylowej 9 o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko. Na uroczystość zaproszeni są wszyscy rodzice, bez względu na to, w jakim wieku było ich dziecko i w jakich okolicznościach zmarło (poronienie, śmierć w wyniku choroby, śmierć w wyniku nieszczęśliwych wypadków, samobójstwo). Wcześniej o godz. 17.20 zapraszamy na wspólny Różaniec z rozważaniami dla rodziców po stracie.
Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło–Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie.
– Co roku, wydarzenie to gromadzi kilkaset osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu, jaki powoduje śmierć własnego dziecka. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie nie tylko rodziców dzieci utraconych, ale także rodzeństwo dzieci utraconych, babcie i dziadków! – mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator Ruchu Światło–Życie.
Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzona została Księga Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Będzie ona wyłożona w Kościele pw. św. Jana Kantego przed Mszą św., a w trakcie Eucharystii rodzice zaniosą ją z darami do ołtarza, jako symbol ofiarowania ich dzieci Panu Bogu.
Przed Eucharystią każdy rodzic będzie mógł zapalić symboliczną świeczkę na znak pamięci o swoim dziecku, a następnie postawić ją na stoliku, który będzie stał całą Mszę św. przy ołtarzu.
Od dłuższego czasu trwa zbiórka na kontynuacją kolejnych etapów budowy Grobu Dziecka Utraconego w Lublinie. W miejscu, gdzie docelowo ma stanąć pomnik, są już wybudowane niezbędne do jego dalszej budowy fundamenty.
– Teraz czekamy na dokładną wycenę dalszych prac. Dokładna lokalizacja grobu: cmentarz na Majdanku, Lublin. Adres grobu: S8 Z18 rząd 2, numer 3 i 4. Chcemy, aby to miejsce pełniło funkcję pomnika pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, bez względu na wiek i okoliczności ich śmierci. Mamy nadzieję, że każdy rodzic, który nie ma grobu swojego dziecka lub ma go gdzieś daleko, poza Lublinem, będzie mógł w tym miejscu zapalić znicz, pomodlić się i pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem. Jest to inicjatywa społeczna, szukamy więc darczyńców oraz sponsorów, którzy chcieliby wesprzeć budowę takiego miejsca w Lublinie. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 tys. złotych - mówi ks. Jerzy.