"Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral" - bohaterowie, którzy dążyli do wolności

Stowarzyszenie Anthill organizuje wydarzenie pod nazwą "Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral". Zadanie jest kontynuacją realizowanego od 2021 r. cyklu upamiętniającego bohaterów w dążeniach wolnościowych i społecznych, związanych z Lubelszczyzną.

W ramach tegorocznej edycji zaplanowane zostały trzy pokazy multimedialne w formie mappingu - iluminacji ścian budynku, traktujące o wartościach, postawach godnych naśladowania oraz losach: błogosławionego Władysława Gorala, błogosławionego Stefana Wyszyńskiego oraz Leona Fulmana. We wrześniu odbył się pokaz o błogosławionym biskupie Władysławie Goralu.

- W celu realizacji pokazów multimedialnych, opracowaliśmy kwerendy dotyczące życia tych bohaterów, które później, za pomocą nowoczesnych technologii zostaną przedstawione jako wielkoformatowa iluminacja wnętrza kościoła. Jest to niezwykłe i nieszablonowe widowisko, mające bardzo dużą wartość historyczną i kształtującą wiedzę o dziejach Lublina. Zależy nam na kształtowaniu postaw patriotycznych poprzez nowoczesne techniki przekazu, jakimi są właśnie tematyczne iluminacje - mówi Karolina Niewiadomska ze Stowarzyszenia Anthill.

Ks. Marian Leon Fulman 17 listopada 1918 r. w Warszawie został wyświęcony na biskupa lubelskiego. Sakrę przyjął z rąk abp. Aleksandra Kakowskiego. Brał aktywny udział w organizacji Uniwersytetu Lubelskiego. Został mianowany delegatem Episkopatu Polski przy Uniwersytecie (1918-1939) oraz jego pierwszym kanclerzem (1928-1933), a następnie wielkim kanclerzem (1928-1939).
Jako ordynariusz lubelski wprowadził szereg nowoczesnych zmian w zarządzaniu diecezją, opierając się przede wszystkim na dekanatach, a nie na kurii. Dzięki jego zabiegom na terenie diecezji wybudowano ponad czterdzieści kościołów oraz gimnazjum biskupie w Lublinie (1923). Erygował 7 dekanatów i 86 parafii, przekształcając na katolickie kościoły wiele świątyń pounickich. Propagował kult Najświętszego Serca Jezusa, przeprowadził pierwszy synod diecezjalny. W 1939 r. afiliował do Wydziału Teologicznego KUL Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie.
W początku okupacji niemieckiej został aresztowany pod fikcyjnym zarzutem gromadzenia broni i w listopadzie 1939 r. skazany przez Niemców na karę śmierci, którą zamieniono na obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Zwolniony z obozu dzięki staraniom papieża Piusa XII, w latach 1940-1945 był internowany w Nowym Sączu, skąd potajemnie kierował diecezją za pośrednictwem wikariuszy generalnych - ks. Z. Surdackiego i ks. J. Kruszyńskiego (byłego rektora KUL). Do Lublina powrócił 9 lutego 1945 r.

Udział w pokazach multimedialnych w ramach projektu „Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral” są bezpłatne, a dla uczestników przygotowano pamiątkowe katalogi tematyczne z tego wydarzenia. Pokaz multimedialny odbędzie się w parafii pw. bł. bp. Władysława Gorala w Lublinie w niedzielę 20 września po Mszy św. o godz. 18.00.

« 1 »
DO POBRANIA: |