Dzień Dziecka Utraconego

Po śmierci dziecka strata zostaje na całe życie. Rodzice uczą się żyć na nowo, ale nigdy nie zapominają. Nieco łatwiej jest wtedy, gdy swój ból dzielą z innymi w podobnej sytuacji.

Każde odejście dziecka jest niewyobrażalną stratą. Nie ma znaczenia, w jakim wieku było dziecko, czy zdążyło się narodzić i być z bliskimi jakiś czas, czy też umarło przed narodzeniem.

- Nasza córka Dominika zmarła przed narodzeniem. Nigdy się z nią nie spotkaliśmy. Kiedy zmarła, szukaliśmy wsparcia wśród ludzi o podobnym doświadczeniu, ale w Lublinie takiej grupy nie było, postanowiliśmy więc sami rozpocząć takie spotkania - mówią Karolina i Paweł Garbaczowie.

W Lublinie od wielu lat istnieje grupa dla rodziców, których dzieci zmarły, będąc pod opieką Hospicjum Małego Księcia, nie było jednak takiego miejsca dla tych rodziców, których dzieci umarły przed urodzeniem, w wypadkach samochodowych, zabójstwach, samobójstwach.

- Na początku sami nie mieliśmy do końca jasnej wizji, jak by to miało wyglądać. Założyliśmy fanpage na Facebooku - Rodzice po Stracie - przedstawiliśmy wizje i plany i w ten sposób co raz dołączali do nas jacyś ludzie, inni rodzice po stracie, ze swoimi pomysłami. Tak stworzyła się wspólnota rodziców i wspólnie wypracowaliśmy obecną formę spotkań - wyjaśniają Karolina i Paweł.

Doświadczenie rodziców po stracie pokazywało, że zwyczajnie łatwiej oswoić ból, gdy można się spotkać z innymi, którzy przeżywają to samo. Nie trzeba wtedy nic tłumaczyć, wyjaśniać, można płakać bez skrępowania, nikt nie czuje się nieswojo. Dlatego postanowiono organizować comiesięczne Msze św. dla rodziców, którzy stracili swoje dziecko, a po nich spotkanie. Zaczęli na nie przychodzić ludzie nie tylko z Lublina czy okolic, ale i przyjeżdżać czasem z odległych stron Polski, by wspólnie pobyć w grupie, która rozumie to, co się przeżywa. Powstała też księga imion dzieci utraconych, gdzie każdy może wpisać imię swojego dziecka.

15 października jest Dniem Dziecka Utraconego. W kościele pw. św. Jana Kantego w Lublinie (ul. Berylowa 9) o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko. Na uroczystość zaproszeni są wszyscy rodzice, bez względu na to, na to w jakim wieku było ich dziecko i w jakich okolicznościach zmarło. Wcześniej, o godz. 17.20, będzie wspólny Różaniec z rozważaniami dla rodziców po stracie.

Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie. Co roku wydarzenie to gromadzi kilkaset osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie nie tylko rodziców dzieci utraconych, ale także rodzeństwo dzieci utraconych, babcie i dziadków!

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzono Księgę Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Będzie ona wyłożona w kościele pw. św. Jana Kantego przed Mszą św., a w trakcie Eucharystii zostanie zaniesiona z darami do ołtarza jako symbol ofiarowania dzieci Panu Bogu.

Przed Eucharystią każdy rodzic będzie mógł zapalić symboliczną świeczkę na znak pamięci o swoim dziecku, a następnie postawić ją na stoliku, który będzie stał całą Mszę św. przy ołtarzu, aby każdy mógł poczuć w trakcie tego wydarzenia szczególną obecność swoich utraconych dzieci.

« 1 »