To będą cztery dni dyskusji i debat o wyzwaniach stojących przed Kościołem, a także dialogu poświęconego nadziei wobec kryzysów świata. Na KUL rozpoczęła się tegoroczna edycja Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Przed uczestnikami debaty, wystawy i odznaczenia.
Kongres wpisuje się się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym, prowadzony w zmieniających się warunkach kulturowych. Uczestnicy tegorocznego kongresu dyskutować będą na temat: „Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”.
- Chcemy podjąć zagadnienie tego, co jest najważniejsze w życiu człowieka, czyli nadziei. Zarówno w wymiarze indywidualnym jak i wspólnotowym we wszystkich obszarach w których funkcjonuje zarówno jednostka jak i społeczeństwo. Uważam, że te tematy naszej debaty to przesłanie dotyczące przede wszystkim tego obszaru, który wywodzi się zarówno z dziedziny nauk teologiczno-filozoficznych, nauk społecznych, nauk prawnych oraz nauk społecznych, aby przełożyć to na obszary w których funkcjonuje współczesny człowiek. A zatem naszym celem jest znaleźć odpowiedź na to pytanie: w jaki sposób ta nadzieja ma się spełniać w życiu każdego z nas? - mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.
Spotkania współczesnej kultury, wyzwania nauki, przyszłość społeczeństwa i źródła nadziei dla Kościoła i dzisiejszego człowieka - to tylko jedne z licznych kwestii, które będą poruszane na rozpoczętym Kongresie Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.
- Nadzieja jest motywem wiodącym VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Wybór tego tematu kierowany jest m.in. strasznymi wydarzeniami ostatnich lat. Dopiero niedawno mierzyliśmy się ze światową pandemią COVID-19, chwilę później wybuchła wojna w Ukrainie, a także wojna w Ziemi Świętej. Te wydarzenia w sercach ludzkich zostawiają ogromne rany i niepokój o bezpieczeństwo jutra. Jest tyle nieszczęść i ran, że zanika to co najważniejsze dla człowieka: nadzieja. Bez nadziei nie da się żyć, bo to właśnie ona dodaje nam skrzydeł w najtrudniejszych momentach naszego życia - mówi abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski.
Otwarcie obrad Kongresu rozpoczął wykład inauguracyjny, który wygłosił Kard. Anders Arborelius, pierwszy kardynał szwedzki w dziejach chrześcijaństwa skandynawskiego.
– Nadzieja jest trochę zapominana i zaniedbywana. Tymczasem to ona decyduje o kierunku naszego życia, jest też ogromną siłą szczególnie w czasach wojen i konfliktów – mówił kard. Anders Arborelius. – Tragedią współczesnego, zsekularyzowanego świata jest to, że tak wiele ludzi straciło nadzieję. Dlatego Kościół jeszcze bardziej powinien stać się proroczym głosem nadziei – dodał kard. Arborelius. Rektor KUL uhonorował kard. Arboreliusa „Medalem 100-lecia KUL”.
W drugiej części spotkania ks. prof. Kalinowski wręczył „Medal za Zasługi dla KUL” JE Abp. Stanisławowi Gądeckiemu.
– Ten medal jest przyznawany niezwykle rzadko. Nagrodzony dzisiaj tym odznaczeniem abp Gądecki w ostatniej dekadzie znacząco przyczynił się do rozwoju naszego uniwersytetu. Arcybiskup Stanisław przez te dziesięć lat był człowiekiem, który wspierał wiele dyscyplin i specjalizacji w których kształcimy kolejne pokolenia studentów. To właśnie dzięki staraniom abp. Gądeckiego powstało Centrum Relacji Katolicko-Żydowskim im. Abrahama J. Heschela, a także uruchomianie na KUL nowej dyscypliny jaką są Nauki biblijne – to wszystko dzięki dużym staraniom abp Gadeckiego – podkreślił w czasie uroczystości ks. prof. M. Kalinowski.
– To nie tylko wybitny nauczyciel, który obficie karmi Kościół w Polsce chlebem życia, ale także promotor studiów teologicznych i biblijnych, które w KUL prowadzone są na najwyższym poziomie. To także pasterz w obronie wiary, także osób świeckich i kapłanów zagrożonych współczesnymi herezjami i atakami ze strony świata ateizmu i relatywizmu moralnego – mówił w laudacji ks. prof. Henryk Witczyk z Katedry Teologii Biblijnej i Proforystyki KUL.
Abp Stanisław Gądecki pełnił m.in. urząd zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w latach 2004–2014, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w latach 2014–2024, a także wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy w latach 2016–2021.
– Po zakończonych studiach w Rzymie swoje pierwsze kroki wiele lat temu skierowałem właśnie na KUL. Zawsze darzyłem ten uniwersytet wielkim szacunkiem, ma z nim związanych wiele wspomnień z całego swojego kapłaństwa. Ten uniwersytet od ponad wieku jest wierny swojemu hasłu Deo et Patriae – Służ Bogu i Prawdzie, to wielkie wyróżnienie zostać uhonorowanym w ten sposób – mówił abp. S. Gądecki.
Kongres skupia intelektualistów i ekspertów różnych dziedzin życia i nauki. W tym roku wśród zagranicznych gości Kongresu jest biskup Sztokholmu Lars Anders Arborelius i jeden z najwybitniejszych ukraińskich intelektualistów prof. Konstantyn Sigow. Natomiast na zakończenie obrad doktorat honoris causa KUL otrzyma francuska profesor filozofii Chantal Delsol. Gośćmi Kongresu, którzy wezmą udział w tematycznych dyskusjach panelowych, będą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Guido Filipazzi, była premier Hanna Suchocka, prymas Polski abp Wojciech Polak, socjolog prof. Mirosława Grabowska, fizyk Krzysztof Meissner czy min. Maciej Duszczyk specjalizujący się w polityce migracyjnej.
Inicjatywę organizowania cyklicznych międzynarodowych spotkań wybitnych twórców kultury, artystów i intelektualistów podjął metropolita lubelski abp Józef Życiński (1948-2011). Pierwszy Kongres odbył się w roku 2000, kolejne cyklicznie co cztery lata. Inicjatywę kontynuuje od 2012 r. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Kongres kultury Chrześcijańskiej odbywa się od 17 do 20 października. Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajduje się TUTAJ.
(obraz) |