Stowarzyszenie "Anthill" wraz z muzeum Wieża Trynitarska zapraszają na bezpłatny rodzinny spektakl teatralny "Kogucik z Trynitarskiej" na Wieży Trynitarskiej w Lublinie.
Spektakl-podróż. Idąc śladem historycznych losów legendarnego Koguta, wspinamy się po kolejnych stopniach barwnych dziejów Lublina. Trud drogi na szczyt - ku najwyższemu punktowi Starego Miasta - osładza komediowa opowieść ptasiej trupy teatralnej. Tuwim miał "Ptasie radio", a Kogucik ma swoich aktorów.
- Będzie to spektakl teatralny, muzyczny, śpiewany, grany na żywo. Do tego spektaklu specjalnie powstała muzyka autorska, która będzie wykonywana przez wszystkich obecnych na scenie. Będzie to doskonała okazja do tego, aby lepiej poznać historię naszego muzeum, historię naszego miasta, a także samego kogucika z Wieży Trynitarskiej. Będzie można obcować z teatrem ze śpiewogrą, którą przygotowaliśmy dla naszych gości. Ważnym elementem tego spektaklu teatralnego będą również legendy, które budują przecież tożsamość miejsca i mieszkańców - mówi ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego - Wieża Trynitarska w Lublinie.
Ze szczytu wieży spogląda blaszany kogucik, który - według legendy - przestrzegał mieszkańców Koziego Grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Podobno do dziś czuwa nad miastem.
W ramach wydarzenia odbędzie się 10 spektakli rodzinnych "Kogucik z Trynitarskiej". Obowiązują rezerwacje bezpłatnych wejściówek poprzez link do zapisu na stronie www.anthill.pl.
Kalendarz spektakli:
26 października (sobota): 10.00, 11.30, 13.00;
27 października (niedziela): 17.00, 18.30;
9 listopada (sobota): 10.00, 11.30, 13.00;
10 listopada (niedziela): 17.00, 18.30.
Czas trwania spektaklu: 1 godzina.
Wydarzenie zostało sfinansowane przez Unię Europejską w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Wieża Trynitarska była kiedyś niepozorną furtą w zabudowaniach przylegającego do murów miejskich kolegium jezuickiego. Dopiero po przebudowie w 1819 r., według projektu Antonia Corazziego, 60-metrowa wieża zaczęła dumnie górować nad miastem. Obiekt otrzymał neogotycką szatę oraz ośmioboczną nadbudowę ze stożkowym dachem krytym blachą. Prace ukończono w 1827 roku. Od tego czasu wygląd wieży nie uległ większym przeobrażeniom, mimo przeprowadzanych prac renowacyjnych. W okresie II wojny światowej, podczas bombardowania Lublina, zostały uszkodzone dach oraz okna wieży, a wnętrze zostało zdewastowane. Ostatni remont, w latach 1975-1978, wykonano na potrzeby Muzeum Archidiecezjalnego, które ma swoją siedzibę w tym miejscu do dziś.
(obraz) |