40 lecie obrony krzyża - widowisko muzyczne w Lublinie

W tym roku obchodzony jest Jubileusz 40-lecia Zwycięskiej Obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem, który jest doskonałą okazją, by pokazać młodemu pokoleniu heroizm młodzieży, która stanęła w obronie symboli religijnych, wartości i wolności.

Przed blisko 40-tu laty ta niewielka miejscowość, stała się sławna, nie tylko w całej Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Młodzież nie zgodziła się na to, aby usunięto krzyże z sal lekcyjnych, a do strajku przystąpiło ponad 400 uczniów. Miętne stało się światełkiem, które zapaliło wielki ogień troski i szacunku do krzyża. Dzielną młodzież wspierał bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, którego bestialsko zamordowano 40 lat temu – w tym samym roku, w którym odbyły się strajki w obronie krzyża w Miętnem i we Włoszczowie.

- Z tej okazji serdecznie zapraszamy do udziału w widowisku upamiętniającym wydarzenia związane z obroną Krzyża Świętego w ZSR w Miętnem oraz z ks. Jerzym Popiełuszko, a także na okolicznościową wystawę zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i Komitet Organizacyjny obchodów jubileuszu 40-lecia Obrony Krzyża przy parafii w Miętnem – mówi ks. Grzegorz Kamiński z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem.

Widowisko muzyczne „Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu…” odbędzie się 22 października 2024 r. w Sali operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Plac Teatralny 1.

- Widowisko to powstało na specjalne zamówienie organizatorów jubileuszu zwycięskiej obrony Krzyża w Miętnem. Treści, emocje i uczucia towarzyszące walecznej młodzieży z tamtych czasów zostały zilustrowane mocą słowa, ruchu i dźwięku. Teksty napisał Lech Makowiecki, zaś muzykę skomponował Maciej Nieć – dodaje ks. G. Kamiński.

W widowisku będziemy mogli podziwiać wybitnych artystów, a są nimi soliści: Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska, Marek Bałata, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski. Towarzyszyć im będą połączone chóry z Lublina, Kielc i Miętnego oraz Orkiestra Filharmonii Lubelskiej pod batutą Agnieszki Środowskiej.

Utwory przeplecione są stosowną narracją wprowadzającą kolejny etap wydarzeń w wykonaniu aktorki Ewy Lubacz.

- W widowisku została przedstawiona nie tylko walka o godność, wolność i wiarę, ale również pokazujemy czym młodzież żyła w tamtym czasie – sympatie, pierwsze miłości, bunt, trudne wybory, które determinowane były tragicznymi wydarzeniami historycznymi a decydowały o przyszłym życiu – wyjaśnia ks. G. Kamiński.

Na ekranie za artystami zostaną wyświetlone zarówno współczesne fotografie, jak i zdjęcia archiwalne z tamtych czasów. Widowisko muzyczne „Nauka o miłości, odwadze i krzyżu” jest stworzone na miarę dzisiejszych czasów i niesie ogromny ładunek emocjonalny, który trafia do wszystkich pokoleń bez wyjątku. Scenariusz całego wydarzenia opracowała nauczycielka j. polskiego p. Bogusława Gora z ówczesnego ZSR w Miętnem, która po poparciu strajkującej młodzieży straciła pracę w szkole, oraz p. Edyta Bobryk, która w swoim dorobku artystycznym posada wiele wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim a nawet międzynarodowym.

Widowisku towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa pochodząca się z dwóch źródeł – IPN oraz fotografików zaangażowanych w dokumentowanie wydarzenia z 7 czerwca br. w Miętnem.

Autorem tekstów wystawy „Obrona krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w 1984 r” jest dr Grzegorz Majchrzak, zaś recenzji merytorycznej - prof. dr hab. Marek Wierzbicki. Druga część wystawy okolicznościowej to wystawa „In hoc signo Vinces - w tym znaku zwyciężasz” autorstwa Anny Ściwiarskiej i Huberta Glogauera. Wystawa ta jest opowiadaniem o tożsamości, odwadze i wyborze. Zawiera obszerną część reportażową z obchodów 40. rocznicy „Obrony Krzyża” w Miętnem oraz fotografie powstałe do zilustrowania widowiska muzycznego „Nauka o miłości, odwadze i krzyżu”.

Strajk zakończył się 6 kwietnia 1984 zawieszeniem krzyża w szkolnej bibliotece na mocy porozumienia między Episkopatem i rządem. W wyniku wydarzeń część uczniów zaangażowanych w strajk nie mogła podjąć ponownie nauki w ZSR w Miętnem. Zredukowano również część etatów, w wyniku czego pracę straciło troje nauczycieli. O wydarzeniach w Miętnem pisała prasa i media na całym świecie: Association Press, New York Times, ABC News, niemiecka telewizja ARD.

« 1 »
DO POBRANIA: |