Stowarzyszenie "Anthill" organizuje pokaz multimedialny z cyklu "Teraz przyszedł czas... Fulman, Wyszyński, Goral", dofinansowany w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".
W ramach tegorocznej edycji zaplanowane zostały trzy pokazy multimedialne w formie mappingu - iluminacji na ścianach budynku, traktujące o wartościach, postawach godnych naśladowania oraz losach: błogosławionego Władysława Gorala, błogosławionego Stefana Wyszyńskiego oraz Leona Fulmana. Wydarzenie jest kontynuacją realizowanego od 2021 r. cyklu upamiętniającego bohaterów w dążeniach wolnościowych i społecznych, związanych z regionem Lubelszczyzny. Dotychczas odbyły się pokazy multimedialne o bł. bp. Władysławie Goralu oraz o bp. Marianie Leonie Fulmanie.
- W celu realizacji pokazów multimedialnych, opracowaliśmy kwerendy dotyczące życia tych bohaterów, które później, za pomocą nowoczesnych technologii, zostaną przedstawione jako wielkoformatowa iluminacja wnętrza kościoła. Jest to niezwykłe i nieszablonowe widowisko, mające bardzo dużą wartość historyczną i kształtujące wiedzę o dziejach Lublina. Zależy nam na kształtowaniu postaw patriotycznych poprzez nowoczesne techniki przekazu, jakimi są właśnie tematyczne iluminacje - mówi Karolina Niewiadomska ze Stowarzyszenia Anthill.
Przyszedł jako biskup lubelski, odszedł jako prymas Polski
Ks. Stefan Wyszyński po wojnie, 4 marca 1946 r., został mianowany przez Piusa XII biskupem lubelskim, a 12 maja tego samego roku na Jasnej Górze otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Augusta Hlonda. Porządkował zniszczoną przez okupację diecezję, wizytował parafie, wygłaszał liczne kazania, szczególnie w dzielnicach robotniczych Lublina, prowadził rekolekcje, organizował kursy katechetyczne, wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i opiekował się nim jako wielki kanclerz. W listopadzie 1948 roku bp. Stefan Wyszyński wyjechał na konsystorz do Rzymu, gdzie z okazji uroczystości Pięciu Polskich Braci Męczenników, Ojciec Święty Pius XII mianował biskupa lubelskiego arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski. Prymas Wyszyński podjął służbę Kościołowi w czasach wyjątkowo ciężkich. Od początku, wobec nowej sytuacji ustrojowej, dostrzegał palącą potrzebę znalezienia modus vivendi Kościoła w Polsce. Przewidując trafnie dalszy rozwój wydarzeń w kraju i na arenie międzynarodowej, wybrał drogę porozumienia z rządem Polski. W 1950 r. wobec braku Konstytucji, prymas Wyszyński podpisał porozumienie z rządem komunistycznym. Władze komunistyczne jednak nie zamierzały dotrzymywać zobowiązań. Prymas z wielką roztropnością, a jednocześnie odwagą, bronił praw wierzącego narodu. 12 stycznia 1953 r. na konsystorzu w Rzymie prymas Wyszyński został mianowany kardynałem. W tym czasie wzmogło się w kraju prześladowanie Kościoła, ograniczanie jego wolności, podstawowych praw do bytu i pracy. Nastąpiły aresztowania biskupów i księży. 25 września 1953 r. aresztowany został także kardynał. Okres uwięzienia kardynała Wyszyńskiego to lata ofiary, cierpienia i odosobnienia. Był to także czas, kiedy z modlitwy i medytacji powstały dzieła wyjątkowe np.: "List do moich kapłanów", a przede wszystkim "Śluby Narodu" i program "Wielkiej Nowenny" przed Tysiącleciem Chrztu Polski.
Pokazy są bezpłatne, a dla uczestników przygotowane zostały pamiątkowe katalogi tematyczne o bohaterach tego wydarzenia.
Część poświęcona bł. Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu odbędzie się w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny 1-2.11.2024 r. po mszy świętej o 18:00. w parafii pw. Bł. Bp. Władysława Gorala w Lublinie.
(obraz) |