KUL: czwarta edycja kursów dla Polonii rozpoczęta!

Ponad 2 tys. osób z blisko 50 krajów zgłosiło chęć udziału w czwartej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Sztuczna Inteligencja, Efektywne zarządzanie, Historia Polski dla Polonii czy Nowe media i komunikacja, to najchętniej wybierane przez Polonię kursy.

Centrum Polonijne KUL, z udziałem m.in. rektora KUL, ambasadorów, pracowników konsulatów oraz uczestnikami Studium, uroczyście zainaugurowało edycję bezpłatnych kursów dla Polonii.
– Nie mogliście lepiej trafić, bo nasz Uniwersytet ma wielkie doświadczenie poprzez 106 lat służby zarówno Polsce, jak i Polakom poza granicami – powiedział rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski witając uczestników inauguracji. Rektor cieszył się z tak dużej liczby osób z całego świata zainteresowanych wyjątkową ofertą edukacyjną KUL skierowaną do Polonii.
Prorektor KUL ds. kształcenia, ks. dr hab. Jarosław Jęczeń, zachęcał uczestników Studium do korzystania z każdej możliwości, jaką stwarza Studium dla rozwoju osobistego, a także do podejmowania w przyszłości inicjatyw służących Polonii w miejscu zamieszkania.

– Studium to okazja do promocji Polski, promocji języka polskiego, promocji Polonii a także promocji KUL – mówił prorektor Jęczeń. Zwrócił także uwagę na rolę wzajemnej współpracy między Polonią a pracownikami uniwersytetu w zakresie planowania przyszłych wspólnych inicjatyw podejmowanych na rzecz rodaków za granicą.

Ambasadorowie przywitali nowych słuchaczy

Inauguracji studium towarzyszyły także wypowiedzi dyplomatów, którzy przesłali okolicznościowe nagrania video. W słowie skierowanym do uczestników wydarzenia prof. Piotr Wilczek, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej podkreślił, że projekt studium ma niezwykłe znaczenie dla Polonii na całym świecie, w tym dla słuchaczy w Wielkiej Brytanii.

– Edukacja, którą oferuje KUL, wzmacnia więzi między Polakami rozsianymi po różnych krajach, pozwala pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe oraz umożliwia rozwój zarówno intelektualny, jak i osobisty – powiedział dyplomata.

Zadowolenia z kursu adresowanego do Polonii hiszpańskojęzycznej w Ameryce Południowej nie ukrywała Monika Perendyk, kierownik wydziału konsularnego i Polonii w Ambasadzie RP w Buenos Aires.

– Niezwykle mnie cieszy, że tegoroczna edycja zawiera kurs historii Polski w języku hiszpańskim. Oferta kursów uwzględniających różnicę czasową przyciągnęła blisko 500 uczestników z kontynentów amerykańskich. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu na wiedzę o historii Polski – kraju przodków – podkreśliła Konsul. Kończąc wskazała również na rolę współpracy i zaangażowania instytucji polonijnych w Argentynie, dzięki którym udało się uruchomić ten kurs.

Studium na niemal wszystkich kontynentach

Do udziału w 18 kursach zgłosiło się ponad 2 tys. osób niemal ze wszystkich kontynentów, z czego ponad 500 to uczestnicy poprzednich edycji. Wszystkie zajęcia w ramach Studium KUL są dla Polonii bezpłatne i prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Kursy trwają sześć miesięcy (6 spotkań raz w miesiącu: sobota-niedziela) i są prowadzone online na platformie MS Teams. W ramach kursów planowane są także zjazdy stacjonarne dla chętnych (z transmisją online) w wybranych krajach zamieszkania słuchaczy.

Od 2022 roku w trzech edycjach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą wzięło dotychczas udział ponad 2 tys. osób z 30 krajów świata, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii, USA i Kanady. Absolwenci otrzymują świadectwa ukończenia kursów w języku polskim i angielskim oraz certyfikaty udziału w Studium KUL w języku polskim i języku kraju zamieszkania. Dla chętnych będzie możliwa kontynuacja nauki. Osoby chętne mogą jeszcze dołączyć do kursów. Termin rejestracji upływa 6 listopada. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Polonijnego KUL – polonia.kul.pl

« 1 »
DO POBRANIA: |