"Adwokaci rozjaśniają prawo" w lubelskich szkołach

Jakie prawa i obowiązki mają uczniowie? Czy małoletni influencerzy mogą zarabiać w internecie? Czy mowa nienawiści w sieci niesie taką samą odpowiedzialność prawną, jak nienawiść wyrażona wprost? Czy za przestępstwa odpowiadają tylko dorośli? Czy małoletni mogą zawierać ważne umowy? - to główne tematy trzeciej edycji akcji "Adwokaci rozjaśniają prawo".

Jakie prawa i obowiązki mają uczniowie? Czy małoletni influencerzy mogą zarabiać w internecie? Czy mowa nienawiści w sieci niesie taką samą odpowiedzialność prawną, jak nienawiść wyrażona wprost? Czy za przestępstwa odpowiadają tylko dorośli? Czy małoletni mogą zawierać ważne umowy? – to główne tematy trzeciej edycji akcji "Adwokaci rozjaśniają prawo".

Jedną z flagowych inicjatyw edukacyjnych Komisji Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej jest akcja „Adwokaci Rozjaśniają Prawo”. 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, rozpoczęła się III edy­cja akcji, a jej tematem prze­wodnim jest „Mało­letni wobec prawa – czy prawo doty­czy tylko doro­słych?”. Wyda­rze­nie skie­ro­wane jest do uczniów szkół pod­sta­wo­wych (klasy VII–VIII) oraz szkół ponadpod­sta­wo­wych. Zaję­cia (w wymia­rze dwóch godzin lek­cyj­nych) pro­wa­dzone będą przez edu­ka­to­rów adwo­ka­tów i apli­kan­tów adwo­kac­kich w opar­ciu o przy­go­to­wane pre­zen­ta­cje i sce­na­riu­sze lek­cji. Zajęcia z adwokatami i aplikantami adwokackimi mają przynieść odpowiedzi na ważne dla młodzieży pytania, m.in.: jakie prawa i obo­wiązki mają ucz­nio­wie?; czy mało­letni influ­en­ce­rzy mogą zara­biać w inter­ne­cie?; czy mowa nie­na­wi­ści w sieci nie­sie taką samą odpo­wie­dzial­ność prawną jak nie­na­wiść wyra­żona wprost?; czy za prze­stęp­stwa odpo­wia­dają tylko doro­śli?; czy mało­letni mogą zawie­rać ważne umowy?

W ogólnopolską akcję zaangażowane są 24 izby adwokackie w kraju, w tym również Izba Lubelska. Co istotne do akcji na terenie Lubelszczyzny zgłosiło się 31 edukatorów – adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w Lublinie, Chełmie, Zamościu, Ulhówku, Radzyniu Podlaskim, Białce, Niemcach, Kraśniku i Rykach.

– Głównym celem programu jest edukowanie uczniów i rodziców o prawach i obowiązkach w świecie online, a także o odpowiedzialności karnej za naruszenia prawa w sieci. Tegoroczna akcja tak naprawdę jest nawiązaniem do edycji zeszłorocznych. Pierwsza edycja koncentrowała się na ochronie praw konsumentów, ochronie wizerunku, twórczości w internecie. Natomiast druga edycja związana była z zagrożeniami w internecie, czyli hejtem, cyberstalkingiem, groźbami. Teraz skupiamy się na prawach i obowiązkach uczniów, ale także na tym, jakie małoletni uczniowie mogą zawierać umowy, czy mogą zarabiać. Właśnie tutaj będzie mowa o małoletnich influencerach, a także o tym, czy mogą rozporządzać swoim majątkiem W drugiej części zajęć skupimy się na prawnych aspektach cyberbullingu, czyli rodzaju przemocy z użyciem nowoczesnych technologii – wyjaśnia apl. adw. Natalia Tołysz, koordynatorka akcji w Izbie Lubelskiej.

Edukacja prawna jest niezbędna w budowaniu świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa, a działania takie jak te, realizowane przez adwokatów i aplikantów, są kluczowym elementem tego procesu. Tegoroczna edycja na terenie Lubelszczyzny dopiero się rozpoczęła, do udziału zgłosiło się blisko 40 szkół, a zgłoszenia stale spływają. W ubiegłym roku w akcję zaangażowało się 536 adwokatów i 84 aplikantów adwokackich z całej Polski. Edukatorzy odwiedzili niemal tysiąc szkół i 30 ośrodków wychowawczych, przy tym przeszkolili ok. 35 tys. uczniów szkół podstawowych i ponad 22 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 856 uczniów z ośrodków wychowawczych.
Informacje dotyczące zgłoszeń są dostępne na stronie ora.lublin.pl

« 1 »
DO POBRANIA: |