Jakie prawa i obowiązki mają uczniowie? Czy małoletni influencerzy mogą zarabiać w internecie? Czy mowa nienawiści w sieci niesie taką samą odpowiedzialność prawną, jak nienawiść wyrażona wprost? Czy za przestępstwa odpowiadają tylko dorośli? Czy małoletni mogą zawierać ważne umowy? - to główne tematy trzeciej edycji akcji "Adwokaci rozjaśniają prawo".
Jakie prawa i obowiązki mają uczniowie? Czy małoletni influencerzy mogą zarabiać w internecie? Czy mowa nienawiści w sieci niesie taką samą odpowiedzialność prawną, jak nienawiść wyrażona wprost? Czy za przestępstwa odpowiadają tylko dorośli? Czy małoletni mogą zawierać ważne umowy? – to główne tematy trzeciej edycji akcji "Adwokaci rozjaśniają prawo".
Jedną z flagowych inicjatyw edukacyjnych Komisji Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej jest akcja „Adwokaci Rozjaśniają Prawo”. 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, rozpoczęła się III edycja akcji, a jej tematem przewodnim jest „Małoletni wobec prawa – czy prawo dotyczy tylko dorosłych?”. Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych (klasy VII–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych. Zajęcia (w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych) prowadzone będą przez edukatorów adwokatów i aplikantów adwokackich w oparciu o przygotowane prezentacje i scenariusze lekcji. Zajęcia z adwokatami i aplikantami adwokackimi mają przynieść odpowiedzi na ważne dla młodzieży pytania, m.in.: jakie prawa i obowiązki mają uczniowie?; czy małoletni influencerzy mogą zarabiać w internecie?; czy mowa nienawiści w sieci niesie taką samą odpowiedzialność prawną jak nienawiść wyrażona wprost?; czy za przestępstwa odpowiadają tylko dorośli?; Czy małoletni mogą zawierać ważne umowy?
W ogólnopolską akcję zaangażowane są 24 izby adwokackie w kraju, w tym również Izba Lubelska. Co istotne do akcji na terenie Lubelszczyzny zgłosiło się 31 edukatorów – adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w Lublinie, Chełmie, Zamościu, Ulhówku, Radzyniu Podlaskim, Białce, Niemcach, Kraśniku i Rykach.
– Głównym celem programu jest edukowanie uczniów i rodziców o prawach i obowiązkach w świecie online, a także o odpowiedzialności karnej za naruszenia prawa w sieci. Tegoroczna akcja tak naprawdę jest nawiązaniem do edycji zeszłorocznych. Pierwsza edycja koncentrowała się na ochronie praw konsumentów, ochronie wizerunku, twórczości w internecie. Natomiast druga edycja związana była z zagrożeniami w internecie, czyli hejtem, cyberstalkingiem, groźbami. Teraz skupiamy się na prawach i obowiązkach uczniów, ale także na tym, jakie małoletni uczniowie mogą zawierać umowy, czym mogą zarabiać. Właśnie tutaj będzie mowa o małoletnich influencerach, a także o tym, czy mogą rozporządzać swoim majątkiem W drugiej części zajęć skupimy się właśnie na takich prawnych aspektach cyberbullingu, czyli właśnie takiego rodzaju przemocy z użyciem nowoczesnych technologii – wyjaśnia apl. adw. Natalia Tołysz, koordynatorka akcji w Izbie Lubelskiej.
Edukacja prawna jest niezbędna w budowaniu świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa, a działania takie jak te, realizowane przez adwokatów i aplikantów, są kluczowym elementem tego procesu. Tegoroczna edycja na terenie Lubelszczyzny dopiero się rozpoczęła, do udziału zgłosiło się blisko 40 szkół, a zgłoszenia stale spływają. W ubiegłym roku w akcję zaangażowało się 536 adwokatów i 84 aplikantów adwokackich z całej Polski. Edukatorzy odwiedzili niemal tysiąc szkół i 30 ośrodków wychowawczych, przy tym przeszkolili ok. 35 tys. uczniów szkół podstawowych i ponad 22 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 856 uczniów z ośrodków wychowawczych.
Informacje dotyczące zgłoszeń są dostępne na stronie ora.lublin.pl
(obraz) |