Sztuka w krzywym zwierciadle

Muzeum Nadwiślańskie organizuje wyjątkowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Sztuka w krzywym zwierciadle. Prace Ignacego Witza". Wszystko w oddziale Kamienica Celejowska.

W trakcie spotkania, które odbędzie się 3 listopada o godz. 14. w Kazimierzu Dolnym kurator wystawy dr Dorota Seweryn-Puchalska zabierze uczestników w fascynującą podróż po twórczości Ignacego Witza, jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, rysowników i karykaturzystów. Uczestnicy będą mieli okazję poznać nie tylko techniki i styl artysty, ale także historie związane z jego najważniejszymi pracami, w tym ilustracjami do literatury dziecięcej i klasyków polskiej literatury.

Wstęp na oprowadzanie jest wolny, co czyni tę inicjatywę dostępną dla każdego miłośnika sztuki. To doskonała okazja, by na żywo doświadczyć magii sztuki ilustratorskiej oraz poznać bogaty dorobek Ignacego Witza.

Ignacy Witz (ur. 1919 r., Lwów - zm. 1971 r., Kazimierz Dolny) - ilustrator, rysownik, malarz, karykaturzysta, krytyk sztuki, a także autor książek o sztuce. Ukończył Państwowy Instytut Sztuki we Lwowie. W latach 30. XX wieku tworzył satyryczne rysunku dla „Kontrataku” i „Omnibusa”, później współpracował z czasopismami „Stańczyk: dobry żart tynfa wart”, „Rzeczpospolita” i „Szpilki”. Po II wojnie światowej przebywał w Lublinie uczestnicząc w ówczesnym życiu artystycznym miasta. Na pierwszej wystawie ZPAP (Lublin) zaprezentował zauważone przez krytykę projekty ilustracji do „Klubu Pickwicka” Charlesa Dickensa. Autor ilustracji, m.in. do „Słonia Trąbalskiego” Juliana Tuwima, „Pampilio” Ireny Tuwim, „Uciekł lew” Stanisława Wygodzkiego czy „12 krzeseł” Eugeniusza Pietrowa i IIii Ilfa. Pozostawił liczne rysunki. Jako twórca uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w Polsce oraz za granicą i był autorem licznych wystaw indywidualnych, m.in. w warszawskiej Zachęcie. Związany z Warszawą był częstym bywalcem Kazimierza Dolnego.

« 1 »