Ogród Botaniczny UMCS już czwarty raz zaprasza do niezwykłej podróży wśród świateł i przyrody po zmroku. Wszystko dzięki otwarciu Lumina Parku, który w tym roku nosi tytuł "Laboratorium światła".
Inspiracją do tegorocznej edycji jest 80. rocznica powstania Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
- Oczywiście 80. urodziny to powód do dumy i świętowania. Robimy to już od początku roku, a Lumina Park, który czwarty raz zagościł w naszym Ogrodzie Botanicznym wpisał się w nasz jubileusz. Spacerując po zimowym ogrodzie wypełnionym światłem i barwami poznajemy także Marię Skłodowską-Curie, jej laboratorium, nieco historii życia. To połączenie zabawy i edukacji - mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.
Zaczęło się wszystko w 2021 roku, kiedy to nieco sceptycznie przyjęto pomysł otwarcia ogrodu zimą. Okazało się jednak, że obawy były bezpodstawne, gdyż atrakcja od początku cieszyła się wielkim zainteresowaniem.
- Lubelski Lumina Park jest wyjątkowy, bo stworzony w Ogrodzie Botanicznym, gdzie tłem dla świateł jest niezwykła przyroda. To sprawia, że świetlne atrakcje uzupełnia wiedza. Lubimy tu pracować i oglądać efekty, bo są naprawdę niesamowite. Do tego wszystkiego dopasowana jest muzyka, by nasze zmysły mogły smakować uczty na wielu poziomach - mówi Jan Szagdaj, prezes firmy Lumina.
Każdego roku Lumina Park ma temat przewodni. W tym roku jest to "Laboratorium światła", które nawiązuje do pracy patronki uczelni.
- Podobnie, jak w roku ubiegłym każdy kto odwiedza nasz ogród po zmroku może włączyć się także do grywalizacji. Zostały przygotowane specjalne punkty z pytaniami, które poszerzają naszą wiedzę na temat Marii Skłodowskiej-Curie, ale nie tylko. Uważny obserwator zauważy wiele symbolicznych punktów związanych z patronką, jak choćby rower czy róże. Może to skłoni do poszerzenia swojej wiedzy o polskiej noblistce - mówi Grażyna Szymczak, dyrektor ogrodu.
Lumina Park zaprasza oczywiście po zmroku, a jego atrakcjami będziemy się cieszyć do 2 marca.