To jedno z najnowszych wydawnictw Muzeum na Majdanku. Książka jest nie tylko bezcennym świadectwem, ale też fascynującą opowieścią o losach wyjątkowego człowieka - Bolesława Burskiego, który w czasie II wojny światowej działał w Armii Krajowej, a także m.in. organizował siatki sabotażowe, prowadził tajną szkołę podchorążych w Warszawie.
Bolesław Burski „Jasieńczyk” (1905-1984) został aresztowany w grudniu 1942 r. z powodu działalności konspiracyjnej. Więziony był najpierw na Pawiaku, następnie w niemieckich obozach koncentracyjnych na Majdanku w Lublinie i Auschwitz. Zbiegł z transportu ewakuacyjnego do KL Mauthausen.
- Książka jest nie tylko bezcennym świadectwem, ale też fascynującą opowieścią o losach wyjątkowego człowieka. Inteligencja, znajomość języków, spryt, obrotność pozwoliły mu ocalić życie. Przenikliwe obserwacje, barwne opisy, dosadne dialogi, dynamiczna narracja sprawiają, że wspomnienia znakomicie się czyta. Mają one wysoką rangę literacką.
Bolesław Burski urodził się w 1905 r. Był legionistą, harcerzem, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. Z wykształcenia inżynier ogrodnik, mieszkał i pracował w Dąbrowie Górniczej. Podczas II wojny światowej działał w Armii Krajowej. Organizował siatki sabotażowe, prowadził tajną szkołę podchorążych w Warszawie, należał do Tajnej Głównej Komendy ZHP na Pradze - późniejszych Szarych Szeregów. Aresztowano go w nocy z 26 na 27 grudnia 1942 roku wskutek donosu. Z więzienia Gestapo na Pawiaku przewieziony został do KL Lublin w styczniu 1943 roku. W kwietniu 1944 roku wywieziono go do KL Auschwitz. Zbiegł z transportu ewakuacyjnego do KL Mauthausen - przypomina Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.
Spisana w latach 1945-1948 relacja „Pawiak - Majdanek - Auschwitz” ukazuje się po raz pierwszy, 80 lat od jej napisania, dzięki współpracy wydawnictwa Prószyński z Państwowym Muzeum na Majdanku.
Spotkanie z czytelnikami odbędzie się w czwartek 14 listopada o godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Spotkanie poprowadzi Marta Grudzińska, historyczka z PMM, a jej rozmówczyniami będą Anna Wójcik, redaktorka książki i kierowniczka Archiwum PMM, oraz Dorota Niedziałkowska, odpowiedzialna za opracowanie edytorskie i redakcję wydawniczą.
(obraz) |