Staż w PCK to podróż pełna wyzwań i okazji, by pomagać. Trwa nabór do lubelskiej grupy humanitarnej. Kandydaci najpierw zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, a osoby, które ją przejdą - rozpoczną roczny program stażowy w strukturach PCK.
Grupa Pomocy Humanitarnej działająca przy PCK Lublin prowadzi nabór nowych wolontariuszy. Aplikować mogą osoby, które chcą zaangażować się działania humanitarne i które ukończyły 21 lat. Termin składania formularzy zgłoszeniowych mija 17 listopada o północy, zgłaszać się mogą osoby z terenu całego województwa lubelskiego. 30 listopada zaplanowano rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, którzy przejdą weryfikację wstępną. Wówczas osoby, które zostaną zakwalifikowane, rozpoczną roczny staż kandydacki.
- Staż zaczyna się od zjazdu weekendowego, tak zwanej „unitarki”, podczas którego wprowadzamy wszystkich w świat Czerwonego Krzyża, w specyfikę funkcjonowania naszej grupy, w pierwszą pomoc, pierwszą pomoc psychologiczną, w posługiwanie się naszym sprzętem w sposób bezpieczny. Przez kolejne miesiące kandydaci uczestniczą we wszystkich szkoleniach, które organizuje grupa, a które odbywają się przynajmniej raz w miesiącu. No i oczywiście w miarę możliwości, pod nadzorem stałego członka grupy, realizują też zadania podczas określonych działań kryzysowych - mówi Piotr Pokorny, koordynator Grupy Pomocy Humanitarnej w Lublinie.
Roczny staż kandydacki dla osób, które się do niego zakwalifikują, kończy się egzaminem, który ma część praktyczną i teoretyczną.
- Na części ustnej weryfikujemy wiedzę ze wszystkich szkoleń. Natomiast na części praktycznej sprawdzamy umiejętność bezpiecznego i prawidłowego posługiwania się sprzętem, jakim dysponuje grupa, a jest tego całkiem sporo. Jeżeli chodzi o koniec egzaminu, po zdaniu go zostaje najprzyjemniejsza część, czyli oficjalne ślubowanie. Wówczas nowi członkowie grupy wstępują w szeregi stałych członków naszej grupy, gdzie potem oczywiście mogą też uzyskiwać wyższe stopnie, ponieważ zaczynają od pomocnika, a przez kolejne lata podnosząc swoje kompetencje i angażując się dalej, mogą uzyskiwać kolejne stopnie specjalisty, starszego specjalisty i koordynatora pomocy humanitarnej - dodaje P. Pokorny.
Polska Grupa Humanitarna została powołana do działań w celu wspierania innych podmiotów w czasie działań w sytuacjach kryzysowych. Działalność Polskiego Czerwonego Krzyża jest w dużym stopniu oparta o pracę wolontariuszy i członków PCK - bez nich organizacja nie byłaby w stanie dotrzeć do tak ogromnej liczby osób i realizować statutowych celów.
- Grupa pomocy jest powołana przede wszystkim do tego, żeby wspierać podmioty w czasie działań kryzysowych, czyli zgodnie z nową ustawą będziemy częścią podmiotu ochrony ludności i potem też obrony cywilnej. Nasze zadania skupiają się na pomocy doraźnej i humanitarnej w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, awarie techniczne czy inne zdarzenia, które wymagają po prostu nadzwyczajnych sił i środków, żeby pomóc ludziom. A naszym priorytetem w tym wszystkim jest zapewnienie ludziom bezpieczeństwa, czy to psychologicznego, czy poprzez zapewnienie schronienia nad głową. Każdy kryzys jest trochę inny, każda sytuacja wiąże się z innymi potrzebami. Natomiast poprzez nasze cykliczne szkolenia staramy się przygotowywać na każdą ewentualność - wyjaśnia P. Pokorny.
W działalność Polskiego Czerwonego Krzyża może zaangażować się każdy bez względu na narodowość, przynależność do grupy etnicznej, pochodzenie społeczne, płeć, religię, język i poglądy polityczne.
- Uzyskujemy również mnóstwo nowych kompetencji. Szkolimy się z rzeczy, których nie uczymy na co dzień, dzięki czemu mamy pewną przewagę nad innymi w sytuacjach kryzysowych, bo wiemy, jak się wtedy zachowywać, jak pracować. Uczymy się na przykład obsługi radiostacji, komunikacji radiowej, obsługi generatorów prądu, nagrzewnic, obsługi namiotów pneumatycznych. Uczymy się procedur związanych z zarządzaniem kryzysowym, pierwszej pomocy i pierwszej pomocy psychologicznej, tak ważnej w codziennym życiu. I te wszystkie zdobyte kompetencje, doświadczenia, które zdobywamy, nierzadko daje nam też ogromną przewagę chociażby na rynku pracy, ponieważ to są umiejętności dość unikatowe i mogą pokazać potencjalnemu pracodawcy, że jest to osoba, która przede wszystkim potrafi się szybko uczyć, a po drugie jest zaangażowana i sumienna i daje z siebie coś więcej. A tego myślę, że nam trochę w społeczeństwie brakuje i też jest to dość poszukiwana, pożądana cecha - dodaje P. Pokorny.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na FB profilu Grupy Pomocy Humanitarnej PCK Lublin. Wnioski można wysyłać do północy 17 listopada.
(obraz) |