W archikatedrze lubelskiej zaplanowano muzyczne wydarzenia, które mają zarazem przypomnieć wiernym postać św. Cecylii, ale także docenić wszystkich tych, którzy są zaangażowani w oprawę muzyczną sparowanych w katedrze liturgii.
W piątek 22 listopada przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej. Tego dnia w matce kościołów archidiecezji lubelskiej odbędzie się specjalny koncert, w czasie którego zaprezentuje się chór związany z archikatedrą.
- Tego dnia podczas Mszy św. o godz. 19.00 będziemy się modlić za organistę, dyrygenta chóru, chórzystów, scholę dziecięcą oraz włączających się w śpiew liturgiczny. Po liturgii koncert Chóru Archikatedry. Obchody Cecyliańskie przedłuży koncert muzyki organowej w wykonaniu Stanisława Maryjewskiego w przyszłą niedzielę 24 listopada po Mszy św. o godz. 19.00 - mówi ks. Krzysztof Kwiatkowski, proboszcz parafii katedralnej w Lublinie.
Chór Archikatedry Lubelskiej powstał w 1988 r. Założycielem i pierwszym dyrygentem był Mirosław Ziomek. Od 2003 do 2011 r. chór prowadziła Emilia Telega, pełniąca wcześniej funkcję II dyrygenta. Od 2011 r. chórem dyryguje Grzegorz Pecka. W chórze śpiewa około 30 osób w wieku od kilkunastu do pięćdziesięciu kilku lat (uczniowie, studenci, ludzie pracujący w różnych zawodach). Chór przede wszystkim zapewnia oprawę muzyczną sprawowanych w lubelskiej archikatedrze uroczystych liturgii. Na przestrzeni 36 lat swojej działalności artystycznej chór katedralny dał się także bardzo dobrze poznać mieszkańcom Lublina i regionu, występując z gościnnymi występami w różnych parafiach na terenie archidiecezji lubelskiej, a także biorąc udział w różnych koncertach w przestrzeni miejskiej.
Chór katedralny składający się z głosów męskich i żeńskich w swoim repertuarze posiada głównie utwory religijne a cappella, reprezentujące niemal wszystkie okresy w historii muzyki nowożytnej – zarówno kompozytorów polskich, jak i obcych. Artyści na swoim koncie mają wykonania takich utworów jak: „Magnificat” Bacha, „Missa Cellensis” Haydna, „IX Symfonia” Beethovena, „Requiem” i „Msza Koronacyjna” Mozarta, „Msza ku czci Św. Cecylii” Gounoda, „Gloria” Vivaldiego czy „Carmina Burana” Orffa. Kilkukrotnie Chór katedralny gościł na estradach poza granicami Polski. Koncertowali m.in. w Austrii, Czechach, Danii, Francji, na Litwie, w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, w Ukrainie, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech (w tym cztery razy w Watykanie przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II).
Najbliższa okazja do wysłuchania koncertu na żywo w wykonaniu Chóru Archikatedry Lubelskiej w piątek 22 listopada po Mszy św. o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej.
(obraz) |