Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Katastrof, przedstawiciel Europejskiej Rady Resuscytacji (European Resuscitation Council) w Polsce, członek rad eksperckich przy Naczelnej Izbie Lekarskiej i Rzeczniku Praw Pacjenta i jeden z częściej publikujących naukowców polskiej medycyny młodego pokolenia - prof. Łukasz Szarpak dołączył do Collegium Medicum KUL.
Profesor Łukasz Szarpak jest również inicjatorem powstania międzynarodowego zespołu badawczego „Medicine against COVID-19”, członkiem zarządu Światowej Rady Akademickiej Medycyny Ratunkowej (World Academic Council of Emergency Medicine) oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Disaster and Emergency Medicine Journal”. We wrześniu ubiegłego roku decyzją Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
– Medycyna sama w sobie jest pasjonująca i oczywiście moglibyśmy prowadzić badania tylko i wyłącznie w jej ramach, nie dotykając otoczenia. Jednak żyjemy w środowisku, gdzie różne dziedziny naszego życia się przeplatają i wchodzą ze sobą w interakcję. Weźmy pod uwagę jakiekolwiek świadczenie medyczne. Poza aspektem jego skuteczności i bezpieczeństwa mamy również aspekty prawne, czy legalizacyjne prowadzonych procedur oraz sprawy stricte ekonomiczne, czyli kosztochłonność. Jeżeli pójdziemy dalej, to przecież zdrowie społeczne przekłada się na politykę społeczną państwa. Możemy tak mnożyć te połączenia. Na pewno warto je badać i analizować – wyjaśnia prof. Szarpak.
Jego zainteresowania badawcze skupiają się na medycynie ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii oraz kardiologii, ze szczególnym nastawieniem na: metody zabezpieczenia drożności dróg oddechowych, w tym intubacji dotchawiczej, efektywność resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz wykorzystanie symulacji medycznej w procesie stosowania ECMO. W konkursie “Supertalenty w Medycynie” 2024 zajął trzecie miejsce.
(obraz) |