Listopadowe koncerty w Chełmie

Licealiści II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie koncertowali w listopadowe niedziele. Piękny śpiew i młodzi, zdolni uczniowie pod opieką swojego nauczyciela wyśpiewali chełmianom patriotyczne piosenki.

Chór „Rapsodia” jest chórem wyjątkowym, jedynym w mieście, który gromadzi samą młodzież. Został założony przez Krzysztofa Olejniczaka, nauczyciela II LO w Chełmie, w roku 2010 i jest przez niego prowadzony do dziś. Wspierają go Elżbieta Ćwir i Danuta Nurczyk. W chórze śpiewają uczniowie II LO w Chełmie od pierwszych do czwartych klas, aktualnie blisko 40 osób. Praca co roku zaczyna się niemal od nowa, odchodzą uczniowie klas maturalnych i przychodzą nowi, pierwszoklasiści.
Próby chóru odbywają się raz w tygodniu i trwają 3 godziny, w przypadku przygotowań do występów częściej. Chórzyści wykonują coraz trudniejsze utwory, do repertuaru włączono muzykę poważną, patriotyczną, religijną i rozrywkową. „Rapsodia” często koncertuje, uświetnia uroczystości szkolne, miejskie i parafialne. Właśnie listopad był okazją, by chełmianie poznali repertuar i piękny śpiew młodych ludzi. Pieśni i piosenki patriotyczne uświetniły Msze św. w intencji Ojczyzny, były okazją do prezentacji chóru większej grupie odbiorców.
Rapsodia koncertowała patriotycznie w kościele Świętego Kazimierza i kościele Świętego Ducha w Chełmie, a na zakończenie listopadowych występów uczestniczyła w Triduum Cecyliańskim w parafii Narodzenia NMP w Chełmie.
Cyklicznie chór uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Szkolnych „Cantare Choraliter” w Rużomberku na Słowacji organizowanym przez Gimnazjum św. Andrzeja. Festiwal ma na celu integrację młodzieży pochodzącej z ze Słowacji, Czech i Polski oraz zaprezentowanie zdobytych umiejętności muzycznych szerszej publiczności.
Nowi licealiści chętnie dołączają do grona śpiewających, chórzyści dobrze czują się w tym gronie, tworzą rodzinę. Pomagają sobie, tu tworzą się wyjątkowe więzi, przyjaźnie na długie lata, nawet po zakończeniu liceum. Uczestnictwo w chórze rozwija pewność siebie chórzystów, uczy dyscypliny, współpracy i współdziałania. Ma bardzo pozytywny wpływ na kształtowanie osobowości młodzieży.

« 1 »