To był czas warsztatów ekologicznych, świątecznego kiermaszu, występów artystycznych i spotkania z historią i tradycjami świąt Bożego Narodzenia. W Centrum Pracy Twórczej, które znajduje się w Ciechankach (koło Łęcznej) odbyły się kolejne wydarzenia, które wzbogaciły ofertę integracyjno-naukową tego ośrodka.
W Mikołajki, 6 grudnia, w Dworze Lachertów można było wysłuchać lubelskich opowieści. Spotkanie dla uczniów pobliskich szkół prowadziła Jolanta Michalak, prezentując wystawę „Legendy lubelskie” i opowiadając o inspiracjach lokalnymi historiami. Dla seniorów organizatorzy przygotowali kreatywną część, którą poprowadził Paweł Totoro Adamiec, organizując spotkanie i kreatywne warsztaty zakończone sesją fotograficzną.
Dzień później, 7 grudnia, w Dworze Lachertów zapanowała świąteczna atmosfera. W ramach wieczoru świątecznego, zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Brzeziny i Stowarzyszenie Anthill, mieszkańcy mogli poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Była to doskonała okazja, by spotkać się w ciepłym, świątecznym nastroju i skorzystać z licznych atrakcji, a także nawiązać nowe znajomości.
– Na uczestników czekały wigilijne potrawy, świąteczny kiermasz z lokalnymi wyrobami, występy artystyczne oraz warsztaty rękodzieła. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty ekologiczne, gdzie można było własnoręcznie stworzyć sojowe świece na prezent. Dla najmłodszych atrakcją była Wioska Świętego Mikołaja, a wszyscy chętnie odwiedzali bożonarodzeniową szopkę i podziwiali świątecznie udekorowane wozy strażackie – mówi Karolina Niewiadomska ze Stowarzyszenia Anthill.
Najbardziej wyczekiwanym momentem wieczoru był pokaz świątecznego mappingu na elewacji Dworu, któremu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Dawida Kuryło na akordeonie. Odbyły się warsztaty rękodzieła świątecznego, prowadzone przez KGW Radawczanki.
– Tworzenie ekologicznych świec sojowych to idealny sposób na własnoręczny, pachnący prezent. Popołudniu uczestnicy spotkali się na premierowym pokazie mappingu, który był efektem pracy uczestników pleneru artystycznego organizowanego w ramach projektu Awers / Rewers Sztuki. W przygotowania zaangażowali się studenci i młodzi adepci projektowania graficznego, wspólnie tworząc widowiskowy, świąteczny spektakl świetlny. To był dzień pełen radości, inspiracji i wspólnego świętowania, który na długo zapadł w pamięci uczestników – dodaje K. Niewiadomska.
Dzięki tym inicjatywom Dwór Lachertów stał się przestrzenią spotkań, edukacji i kreatywności, umacniając więzi społeczne i promując wartościowe formy spędzania wolnego czasu. Modernistyczny dwór Lachertów w Ciechankach został podniesiony z ruiny. Trwające niemal dwa lata prace sprawiły, że obiekt wygląda jak nowy. W budynku mieści się teraz Centrum Pracy Twórczej. Dwór w Ciechankach zaprojektował w 1924 roku Bohdan Lachert – najstarszy syn Wacława Lacherta – właściciela majątku Ciechanki w latach 1910–1944. Budynek wzniesiono w latach 1925–1926 jako siedzibę rodu. Po II wojnie światowej władza ludowa odebrała majątek prawowitym właścicielom i przeznaczyła budynek na Dom Pracy i Wypoczynku dla Literatów. Później został przeznaczony dla pocztowców, a w latach 50. w majątku Lacherta zorganizowano Państwowy Ośrodek Maszynowy i w dworze mieszkali jego pracownicy z rodzinami. W tym okresie obiekt był dwukrotnie przebudowywany na potrzeby nowych lokatorów. Na początku XXI w. dwór został opuszczony i popadł w ruinę. W latach 2020–2021 odbudowano go ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi”.
(obraz) |