Obraz z nowym obliczem

W kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku zakończyły się prace renowacyjne nad cennym obrazem zatytułowanym "Chrystus przed Piłatem".

Obraz pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku i jest dziełem wielkoformatowym. Jego wymiary to 275 cm x 345 cm. Jest nieznanego autora, namalowany na płótnie w technice olejnej. Na jego temat powstało wiele prac naukowych.

- Obraz przedstawia sąd Chrystusa przed Piłatem i sędziami Sanhedrynu. Scena jest bardzo ciekawa ikonograficznie. Prezentuje równoczesność akcji następujących po sobie wydarzeń: sąd, ubiczowanie i ukrzyżowanie Chrystusa. Główna scena sądu nad Chrystusem ukazuje wszystkich uczestników wydarzenia równolegle, a w rzeczywistości następujących po sobie, gdyż przedstawieni są równocześnie Piłat i Kajfasz oraz przedstawiciele Sanhedrynu. Każda postać jest opisana, a anonimowi uczestnicy Sanhedrynu trzymają w dłoniach zwoje papierowe z wypowiedzianymi przez nich sądami w sprawie - wyjaśnia lubelski konserwator zabytków, który informuje o zakończeniu prac renowacyjnych.

Obraz zawieszony na ścianie nawy bocznej kościoła, swoją wielkością stanowi dopełnienie cyklu trzech obrazów wielkoformatowych autorstwa Tomasza Dolabelli.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kraśniku jest wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Początki obecnego murowanego kościoła sięgają połowy XV w. W 1469 r. został rozbudowany i przekazany kanonikom regularnym. Nie są znane okoliczności pojawienia się obrazu w kościele. W początkach XX w. obraz znajdował się nad wejściem do kaplicy Pana Jezusa Ukrzyżowanego.

« 1 »