Anthill we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Lubelskim oraz Miastem Lublin z dumą prezentuje unikalny przewodnik autorstwa Marcina Fedorowicza, który ukazuje miejsca związane z życiem i działalnością Bolesława Prusa (Aleksandra Głowackiego) z Lublinem.
Publikacja "Przewodnik po Lublinie Bolesława Prusa" stanowi prawdziwą podróż przez historię, przybliżając nie tylko kamienice mieszkalne, szkoły, więzienia i areszty, ale również kościoły i inne budynki publiczne związane z życiem pisarza. Dodatkowo w przewodniku omówiono miejsca wspomniane w felietonach Bolesława Prusa, co czyni go cennym narzędziem dla miłośników literatury i historii miasta.
Pisarz przebywał w Lublinie z przerwami od 1854 do 1866 roku. W tym czasie uczęszczał do szkoły realnej oraz gimnazjum, a także był więziony na Zamku Lubelskim i w koszarach świętokrzyskich. Choć od 1866 roku mieszkał w Warszawie, jego związki z Lublinem trwały niemal do końca życia. Ostatni raz odwiedził miasto w 1910 roku, dwa lata przed śmiercią.
- Pierwszym najważniejszym w życiu Prusa miastem była oczywiście Warszawa. Drugim Nałęczów, gdzie spędzał dużo czasu na zdrowotnych turnusach. Znajduje się tam Muzeum Bolesława Prusa i jego słynna ławeczka. A trzecim ważnym miastem dla Prusa był właśnie Lublin, o czym często nawet lubliniacy nie pamiętają. Pisarz spędził tu najważniejsze lata młodości, czyli szkolne. Tutaj chodził do szkoły realnej, a później do gimnazjum. Tutaj także siedział w więzieniu, co zaważyło na jego losach, i tutaj zawarł związek małżeński, co również miało swoje znaczenie. W Lublinie zresztą poznał swoją przyszłą żonę - mówi Marcin Fedorowicz.
Marcin Fedorowicz, z wykształcenia archeolog, od 2005 roku związany jest z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN”, gdzie zajmuje się ikonografią dawnego Lublina oraz historią miasta. Jego pasja i wiedza historyczna sprawiają, że "Przewodnik po Lublinie Bolesława Prusa" jest nie tylko rzetelny, ale i inspirujący.
- W ramach promocji tej publikacji w sierpniu odbył się literacki spacer śladami Bolesława Prusa po Lublinie, prowadzony przez samego autora Marcina Fedorowicza. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, ukazując bogatą przeszłość Lublina oraz jego zawiłe związki z twórczością Prusa - informuje Karolina Niewiadomska ze Stowarzyszenia Anthill.
Stowarzyszenie rozesłało kilkadziesiąt egzemplarzy przewodnika do bibliotek w całej Polsce. Z myślą o mieszkańcach Lublina będzie on dystrybuowany bezpłatnie do organizacji turystycznych w Lublinie, które następnie przekażą go mieszkańcom i turystom. Ta inicjatywa ma na celu przybliżenie historii i kultury miasta, zachęcając do odkrywania śladów wybitnego pisarza w przestrzeni miejskiej.
Od 16 grudnia 2024 r. 50 sztuk przewodnika będzie dostępne w punktach informacji turystycznej w Lublinie:
Centrum Inspiracji Turystycznej, ul. Jezuicka 1/3
Informacji Turystycznej w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 6.
(obraz) |