Reprezentacja harcerzy i zuchów z Hufca Lublin ze Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej tuż przed świętami dostarczyła Betlejemskie Światło Pokoju na ręce ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, rektora KUL.
429 Drużyna Harcerska SADYBA i 14 Gromada Zuchowa Smerfy z Jakubowic Konińskich pod opieką druhny przewodnik Moniki Piskorskiej, oraz 25 Gromada Zuchowa Pogodne Duszki i 35 Drużyna Harcerska Niebieskooka z Krasienina pod opieką druhny przewodnik Bożeny Gajos odwiedzili 19 grudnia Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie przekazując społeczności akademickiej symboliczne Światło Pokoju.
- To Światło Betlejemskie rozjaśnia wiele sytuacji zarówno w życiu wspólnotowym jak i jednostkowym, ale również promieniuje dobrem pokojem, miłością, bliskością i bardzo dobrymi uczuciami. Wasza obecność dodatkowo dodaje nam animuszu, byśmy tym światłem rozświetlali drogi swojego codziennego życia, a jednocześnie promieniowali tą dobrocią, która płynie z tajemnicy nocy betlejemskiej. Dziękuję zuchom, harcerzom, druhom i wszystkim, którzy z waszą współpracą podejmują to piękne działanie – mówił ks. prof. M. Kalinowski.
Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
- W 2024 roku Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją podróż po świecie z Christkindl w Górnej Austrii, partnerskiego miasta Betlejem, ponieważ niemożliwe było przywiezienie płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. W tym roku Światło odbieraliśmy od Słowaków. Druhna naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego odebrała i przekazała w Zakopanym na Głodówce harcerzom i zuchom. My odebraliśmy osobiście na Głodówce od druhny naczelnik bożonarodzeniowe Światło Pokoju, by rozdawać je jak największej ilości mieszkańcom, szkołom czy instytucjom w Lublinie i okolicy – mówi Bożena Gajos, z drużyny 25 Gromady Zuchowej w Hufcu Lublin.
Światło, które zapalił w Grocie Narodzenia 12-letni Pillar Jarayseh w 2023 roku, było przechowywane przez austriackich skautów cały rok, by w 2024 roku w kościele pielgrzymkowym Christkindl przejął je dziewięcioletni Matthias Secklehner. Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski.
Tegoroczna akcja przekazywania Betlejemskiego Światłą Pokoju przebiega pod hasłem „Kochaj czynem!”. W kontekście działań harcerskich, "Kochaj czynem" jest ideą, która utożsamia harcerskie wartości. Harcerki i harcerze od wieków kształtują postawę służby, czyli gotowości do pomocy, szacunku i solidarności.
– Chrystus powiedział bardzo wyraźnie: "Ja jestem światłością świata". To słowo jest urzeczywistnianiem w tym przekazywaniu sobie nawzajem tego światła. On jest tym, który oświeca każdego człowieka na świat przychodzącego. Zatem my przekazując to światło jesteśmy przedłużeniem, narzędziami Chrystusa, światłości tego świata. I sprawiamy, że ten świat staje się bardziej jasny, bardziej piękny, bardziej boży, bardziej światem według zamysłów tego, który jest światłością – wyjaśnia ks. prof. Mirosław Wróbel z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.
W Polsce akcję od 1991 roku prowadzi Związek Harcerstwa Polskiego, którego harcerze odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. W latach 1991 do 2007 przekazanie miało miejsce na polsko-słowackim przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Po 2007 roku Światło przekazywane jest naprzemiennie w Polsce i na Słowacji. Po przekazaniu Światła w Polsce sprawowana jest Msza Święta w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju i św. Piotra i Pawła, zlokalizowanej na terenie Ośrodka „Głodówka”. Stamtąd światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich.
(obraz) |