Inauguracja Roku Jubileuszowego w archidiecezji lubelskiej

29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny, papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w katedrze biskupa Rzymu, w bazylice św. Jana na Lateranie. Tego samego dnia we wszystkich katedrach sprawowana będzie uroczysta Eucharystia otwierająca Rok Jubileuszowy w diecezjach.

W niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia o godzinie 18.30, zgromadzimy się w kościele Świętego Ducha (przy ul. Krakowskie Przedmieście), gdzie odbędą się obrzędy wstępne, po czym wyruszymy w procesji z krzyżem jubileuszowym do archikatedry. Zatrzymamy się przy chrzcielnicy na obrzęd pokropienia wiernych, a następnie sprawować będziemy Jubileuszową Eucharystię.

Zgodnie z zaleceniem Penitencjarii Apostolskiej zostały wyznaczone w archidiecezji lubelskiej następujące kościoły jubileuszowe, w których wierni będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Jest ich 12:

1. Archikatedra lubelska, sanktuarium Matki Bożej Płaczącej.
2. Bazylika mniejsza pw. Narodzenia NMP w Chełmie, sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej.
3. Bazylika mniejsza, sanktuarium Świętej Anny w Lubartowie.
4. Bazylika mniejsza pw. Świętego Stanisława BM w Lublinie (ojcowie dominikanie).
5. Bazylika mniejsza pw. Świętego Wojciecha BM w Wąwolnicy, sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.
6. Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej w Kazimierzu Dolnym.
7. Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie
8. Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie.
9. Sanktuarium Świętego Józefa w Lublinie (ojcowie karmelici).
10. Kościół pw. Świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.
11. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.
12. Kościół pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku.

Odpust jubileuszowy można uzyskać poprzez pobożne – indywidualne lub grupowe – nawiedzenie kościoła jubileuszowego i odprawienie przez pewien czas adoracji eucharystycznej i rozmyślania zakończonego modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej.

Ponadto łaskę odpustu zupełnego można uzyskać za pobożne uczestnictwo w misjach lub rekolekcjach, praktykę dzieł miłosierdzia i pokuty świadczącej o podjętym nawróceniu, odwiedzenie lub poświęcenie czasu chorym, więźniom, samotnym, starszym, niepełnosprawnym, powstrzymanie się w duchu pokuty przynajmniej przez jeden dzień od błahych rozrywek i od zbędnej konsumpcji, w połączeniu z jałmużną dla ubogich.

Wierni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystych celebracjach czy pielgrzymkach z ważnych powodów (np. siostry klauzurowe, osoby starsze, chorzy, więźniowie, a także stale posługujący chorym w szpitalu lub w innych miejscach opieki), uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczą się duchowo w swoim domu, kaplicy lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda, za pośrednictwem komunikacji medialnej z wiernymi modlącymi się pod przewodnictwem ojca świętego lub biskupa diecezjalnego oraz odmówią „Ojcze nasz”, wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego oraz ofiarują Bogu swoje cierpienia lub życiowe trudności.

Jubileusz zaznaczy się w naszej archidiecezji ważnym wydarzeniem, jakim będzie uroczyste zakończenie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Obecnie trwają prace nad ostateczną redakcją dokumentów synodalnych oraz sformułowaniem wynikających z nich przepisów prawnych. Nasz Kościół lokalny też będzie obchodził godną wspomnienia rocznicę. W dniu 23 września minie 220 lat od powstania diecezji lubelskiej, ustanowionej w 1805 r. przez papieża Piusa VII bullą Quemadmodum Romanorum Pontificum.

« 1 »