Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a miejsca na warsztaty znikają niczym świeże bułeczki. Noc Biologów organizowana przez lubelskie uczelnie przyciąga zarówno tych najmłodszych, jak i starszych miłośników przyrody.
Studenci i pracownicy UMCS, KUL oraz UP wprowadzą wszystkich zainteresowanych w niezwykły świat biologii i biotechnologii, otworzą drzwi laboratoriów i pozwolą choć na chwilę poczuć się jak naukowiec odkrywający - zgodnie z hasłem tegorocznej Nocy Biologów - „Tajemnice życia od komórek do biosfery”.
- Doświadczenia niedawnej pandemii spowodowały, że nikogo nie trzeba przekonywać już o roli zagrożeń biologicznych, ale także o znaczeniu nauki w ich zwalczaniu. Nauki biologiczne rozwijają się dzisiaj w szybkim tempie, dzięki nowoczesnym urządzeniom powstają coraz to nowe technologie, wzrasta też ich zastosowanie w medycynie, przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych - mówi koordynator akcji na KUL dr Radosław Mencfel.
Jak bardzo fascynujący może być świat przyrody pozwalają zobaczyć warsztaty, wykłady i doświadczenia przygotowywane specjalnie na ten wyjątkowy wieczór.
- Od lat bardzo szybko wypełniają się miejsca na zajęcia, bo biologia którą można zobaczyć pod mikroskopem, doświadczenia przygotowywane w laboratoriach i wykłady prowadzone przez naszych pracowników pokazują świat niewidoczny gołym okiem - mówi Joanna Strubińska koordynator wydarzenia na UMCS.
Jak co roku tematyka proponowanych zajęć jest bardzo szeroka: od cząsteczek, przez komórki, aż po budowę organizmów i ich wzajemne interakcje.
- Decydując się na udział w Nocy Biologów na UMCS będzie można rzucić okiem na DNA „Zobacz DNA na własne oczy” i wykorzystać je jako detektywi - „Genetyczni detektywi: Rozwiązujemy zagadki DNA”. Poznamy cząsteczki pożyteczne w ramach „Escape room - młody fitochemik”, użyteczne „Na tropie przestępstwa” i groźne „Psylocybina: od rytuałów plemiennych do badań klinicznych - historia i potencjał leczniczy”. Będzie można zbadać składniki żywności „Tajemnice natury - biochemiczna podróż do wnętrza komórki” i cząsteczki emitujące światło „Skąd to świecenie? O świecących cząsteczkach słów kilka” - wymienia J. Strubińska.
Będzie można też wejść do tajemniczego świata mikroorganizmów „Za drzwiami laboratorium mikrobiologicznego”, gdzie będzie można odkryć „Światło i kolory w mikrobiologii” i „Tajemnice życia gleby”.
Uczestnicy poznają też niezbędne techniki laboratoryjne dzięki „Pracowni młodego laboranta” i ważne narzędzia pracy, takie jak mikroskop elektronowy. Będzie można też zdobyć wiedzę dotyczącą funkcjonowania własnego organizmu.
Ci, dla których biologia to przede wszystkim rośliny i zwierzęta żyjące wokół nas, także nie będą zawiedzeni. Zainteresowani roślinami zostaną zaskoczeni badaniem elektryczności „Od potencjału do zasilania - potencjały (nie tylko) w roślinach” i ich nieznanym obliczem - „Zmysłami roślin”. Dowiedzą się również, jak i po co hodujemy rośliny w laboratorium oraz jak można wykorzystać rośliny w służbie dobra i sprawiedliwości „Biolodzy z dreszczykiem - rośliny w zbrodni”.
Miłośnicy zwierząt będą mogli zapoznać się z ich różnorodnością w Muzeum Zoologicznym, a także zwiększą swoją wiedzę nt. rozmnażania ważek i motyli „Ale jaja! - zachowania rozrodcze ważek i motyli”. Dowiedzą się również „Jak zimują owady?”, „Czy ptakom przeszkadza hałas?”, „Kiedy pszczoła jest wesoła?” i odkryją prawdziwe (i często żywe) „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki”.
Bliskie spotkania z biologią już 10 stycznia w piątek.