Leszek Mądzik honorowym obywatelem Lublina

W Teatrze Starym odbyły się uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin profesorowi Leszkowi Mądzikowi, wszechstronnemu artystycznie, wybitnemu pedagogowi, założycielowi i szefowi Sceny Plastycznej KUL.

Podczas uroczystości w Teatrze Starym w Lublinie laudację dla Leszka Mądzika wygłosił Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego zwrócił uwagę, że Leszek Mądzik od samego początku szedł swoją własną drogą artystyczną, wyznaczaną przez swoją wrażliwość, obraz świata i doświadczenie. Według niego każdy, kto miał chociaż raz okazję uczestniczyć w spektaklu Sceny Plastycznej KUL wie, że tego teatru nie można pomylić z żadnym innym.

Odbierając tytuł honorowego lublinianina Mądzik przyznał, że czuje się poruszony włączeniem do społeczności miasta. Podkreślił też, że Katolicki Uniwersytet Lubelski dał mu możliwość tworzenia własnego, eksperymentalnego teatru w okresie PRL. - Uniwersytet był dla mnie laboratorium. Warunki były, jakie były - trudna sytuacja KUL-u i w Polsce, a ja miałem ten komfort, żeby ten teatr uprawiać – mówił.

Leszek Mądzik ur. 1945 r., scenograf, reżyser, malarz, fotograf, autor plakatów i grafiki książkowej, wybitny pedagog oraz twórca niepowtarzalnego świata artystycznego, inspirujący nowe pokolenia artystów. Absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach i Wydziału Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pierwsze prace scenograficzne Profesora Mądzika okazały się początkiem powołania Sceny Plastycznej KUL, autorskiego teatru założonego w w 1969 r. przy Teatrze Akademickim KUL. Tworzył także w teatrach dramatycznych w Lublinie, Łodzi i Warszawie. Jest autorem scenografii na wielu scenach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Prowadził zajęcia ze studentami, z którymi wystawiał widowiska na zaproszenie uniwersytetów oraz szkół artystycznych, między innymi w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze. Od 2006 r. stale publikuje felietony na łamach kwartalnika literackiego „Akcent”. Obecnie Prof. Leszek Mądzik prowadzi Galerię Sztuki KUL oraz jest kuratorem Galerii Saskiej, w której prezentowane są dzieła wybitnych polskich i zagranicznych plakacistów, grafików, rysowników, malarzy, w formie wielkoformatowych wydruków na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego w Lublinie. Profesor Leszek Mądzik jest postacią kluczową w kulturze polskiej ze względu na jego wszechstronny wkład w różnorodne dziedziny sztuki, w tym scenografię, reżyserię, malarstwo i fotografię. Znany jest z eksperymentowania z różnymi formami sztuki, zaś jego podejście do scenografii i reżyserii jest niekonwencjonalne, często wykraczające poza utarte schematy. Jako malarz i fotograf Profesor Mądzik również przyczynił się do rozwoju polskiej sztuki wizualnej. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w różnych dziedzinach artystycznych, krajowych i międzynarodowych, a także najwyższych państwowych odznaczeń i medali.

Miasto Lublin posiada obecnie 23 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ojciec Ludwik Wiśniewski, Ks. Prof. Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz, Juliusz Machulski, Irena Hochman,Tadeusz Mysłowski, Krzysztof Cugowski, Władysław Antoni Żmuda i Prof. Leszek Mądzik.

 

« 1 »