Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum na Majdanku

20 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, upamiętniamy Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Wydarzenia poświęcone żydowskim ofiarom KL Lublin i projektom edukacyjnym związanym z Holokaustem odbędą się tego dnia w Państwowym Muzeum na Majdanku.

- O 10.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM rozpocznie się spotkanie „Głosy pamięci” z Samanthą Rodriguez del Rio - potomkinią ofiar Zagłady, założycielką projektu „The Voice of the Silence”, obecnie pracowniczką Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. Wydarzenie będzie okazją do rozmowy na temat pamięci rodzinnej, odkrywania historii oraz szczegółów dotyczących międzynarodowego projektu edukacyjnego - informuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.

Rozmowę poprowadzi Marek Duda - historyk, przewodnik z Muzeum na Majdanku. Zaś o 11.00 będzie można oddać hołd ofiarom Holokaustu, zapalając znicze i składając kwiaty pod Pomnikiem-Bramą.

- Następnie rozpocznie się ostatni punkt programu - zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, który opowie o losach żydowskich więźniów KL Lublin. Wstęp na wydarzenia jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji - dodaje A. Kowalczyk-Nowak.

Samantha Rodríguez del Rio jest absolwentką kierunku nauka o komunikacji na Uniwersytecie La Salle w Cuernavace. Obecnie studiuje na Uniwersytecie w Hajfie w Izraelu. Jest dyrektorką projektu edukacyjnego dotyczącego Holokaustu „The Voice of the Silence”. Jej pradziadek, Moszko Ajzyk Sztulman, pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego. Wyemigrował do Meksyku przed II wojną światową. Jego rodzice zostali zamordowani, a jedna z sióstr przeżyła getto warszawskie oraz obozy koncentracyjne: na Majdanku, w Auschwitz i Bergen-Belsen. Ta przeszłość skłoniła Samanthę do założenia w 2020 roku wirtualnego projektu poświęconego pamięci o Holokauście. W ciągu trzech lat przeprowadziła wywiady z ponad 90 osobami, w tym z ocalałymi, potomkami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, historykami i ekspertami. Zorganizowała kursy i wykłady w ponad 15 instytucjach edukacyjnych w Meksyku, mające na celu edukowanie młodzieży hiszpańskojęzycznej o Holokauście, promowanie idei pokoju, empatii i tolerancji.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście swoje wydarzenia przygotowały także muzea w Bełżcu i Sobiborze. O 9.30 w miejscu pamięci w Bełżcu rozpocznie się oprowadzanie po ekspozycji muzealnej, a o 11.00 performatywne czytanie „Rudolf Reder i inni... czyli obóz zagłady w Bełżcu w wybranych relacjach ocalonych i zeznaniach polskich świadków” z udziałem artystów warszawskiej Fundacji Banina oraz Zamojskiego Studia Teatralnego. Z kolei Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zaprasza o 10.00 na ceremonię upamiętniającą ofiary Holokaustu oraz oprowadzanie po wystawie stałej „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942-1943”.

Do sprzedaży trafia również anglojęzyczna wersja książki prof. Dariusza Libionki z PMM poświęcona zagładzie Żydów w Generalnym Gubernatorstwie pt. „The Holocaust in the General Government of Nazi-Occupied Poland”.

« 1 »
DO POBRANIA: |