Chełmskie cerkwie

Chełm to miasto pogranicza, w przeszłości miejsce współistnienia wielu narodowości. Na ziemi tej od średniowiecza mieszkali prawosławni, katolicy i żydzi. Chełmska Biblioteka przygotowała wystawę fotograficzną „Cerkwie chełmskie z przełomu XIX i XX wieku. To, czego już nie ma.”

Miasto Chełm ma bogatą historię, również tą kulturową. W mieście były budowane kościoły, synagogi i cerkwie. Kroniki wspominają, że pierwsze świątynie prawosławne, mogły znajdować się na terenie współczesnego Chełma już w 1001 roku. Obecnie funkcjonuje jedyna w mieście cerkiew św. Jana Teologa, która została wzniesiona w latach 1846–1852 .

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Pauliny Orsetti udostępniono wystawę „Cerkwie chełmskie z przełomu XIX i XX wieku. To, czego już nie ma”. Stare fotografie są skanami pocztówek ze zbiorów biblioteki. Takie perełki przypominają o historii. Ukazują budynki świątyń prawosławnych, których dziś już nie zobaczymy. Cerkiew Przenajświętszej Bogurodzicy stała tu gdzie obecnie Bazylika NMP. O cerkwi św. Paraskiewy zachowały się zapiski i pamiątkowe fotografie. Obecny budynek Muzeum Ziemi Chełmskiej - to cerkiew pw. św. Mikołaja. Cerkiew świętych Cyryla i Metodego zbudowana była na Wysokiej Górce, a dziś pozostały po niej jedynie historyczne wzmianki, stała prawdopodobnie w miejscu jeszcze starszej cerkwi św. Jana Złotoustego. Przepiękna cerkiew 65. Moskiewskiego Pułku Piechoty, pod wezwaniem świętych Aleksieja, Piotra, Iona i Filipa zbudowana była w miejscu, gdzie znajduje się Park Wodny.

Archiwalne przekazy, pocztówki i stare fotografie są cennym źródłem informacji o tych starych, w większości nieistniejących budynkach. Ekspozycję można obejrzeć w Galerii Małej w korytarzu głównym chełmskiej biblioteki.

« 1 »
TAGI: