Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN zaprasza na prezentację nowego wydawnictwa historycznego. W programie dyskusja wokół tekstu Dariusza Libionki na temat nieznanego dziennika ks. prof. Józefa Kruszyńskiego, biblisty, rektora KUL (1925-1933) i aktywnego publicysty antyżydowskiego.
Publikacja "Oto widać i oto słychać. Świadkowie Zagłady w okupowanej Polsce" przygotowana przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN jest efektem kilkuletniego grantu badawczego, w którym wzięli udział badacze i badaczki z różnych pokoleń, reprezentujący wiele dziedzin humanistyki i stosujący odmienne podejścia metodologiczne. Wspólnie przyjrzeli się kategorii świadka Zagłady, szukając odpowiedzi na pytania m.in. o płynność tego pojęcia, o postawy świadków, ich świadomość totalności Zagłady, determinanty podejmowanych działań i wiele innych. W tomie znajdują się zarówno teksty teoretyczne, studia lokalne, głębokie analizy źródeł, jak i charakterystyki różnych grup świadków.
"W spotkaniu wezmą udział Bożena Szaynok (Uniwersytet Wrocławski) i Dariusz Libionka (IFiS PAN/Państwowe Muzeum na Majdanku). Dyskusję poprowadzi Paweł Krysiak (Dom Słów)" - czytamy na profilu Domu Słów w Lublinie.
W programie spotkania m.in. prezentacja tomu "Oto widać i oto słychać. Świadkowie Zagłady w okupowanej Polsce" wydanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, a także dyskusja wokół tekstu Dariusza Libionki na temat nieznanego dziennika ks. prof. Józefa Kruszyńskiego (1877–1953), który w latach okupacji niemieckiej pełnił urząd administratora diecezji lubelskiej.
Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN zaprasza we wtorek 28 stycznia o godz. 18 na prezentację tomu "Oto widać i oto słychać. Świadkowie Zagłady w okupowanej Polsce." Spotkanie odbędzie się w sali czarnej Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN przy ul. Grodzkiej 21 w Lublinie. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji.
***
Ks. prof. Józef Kruszyński pracę na Wydziale Teologii KUL rozpoczął w 1923 r. Rok później otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego biblistyki. Od 1925 r. był profesorem zwyczajnym. W latach 1925-1933 sprawował godność rektora KUL. Etap lubelski obejmował w jego życiu 21 lat (1923–1944), umownie podzielony na dwa nierówne czasowo okresy: praca na uniwersytecie (1923-1939) oraz czas wojenny (1939-1945).
Po wybuchu wojny aresztowany przez Gestapo i więziony na Zamku Lubelskim. Po zwolnieniu krótko pracował w parafii św. Michała w Lublinie. Bp Fulman, internowany w Nowym Sączu, mianował ks. Kruszyńskiego wikariuszem generalnym diecezji lubelskiej. Funkcję tę pełnił między 20 listopada 1940 a 24 września 1945 r.
Po wojnie odmówił wznowienia pracy na KUL i wyjechał do Włocławka, gdzie został oficjałem Sądu Biskupiego, egzaminatorem prosynodalnym i proboszczem katedry włocławskiej. Ponadto wykładał biblistykę we włocławskim Seminarium Duchownym. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł we Włocławku 10 sierpnia 1953 r.
(obraz) |