Sztuczna inteligencja w medycynie to nowy kierunek studiów podyplomowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który łączy wiedzę praktyczną z biznesowym podejściem do nowoczesnych technologii.
Studia skierowane są do szerokiego grona odbiorców: lekarzy, menedżerów ochrony zdrowia, przedstawicieli startupów i branży medtech, a także prawników, urzędników, samorządowców, farmaceutów oraz pasjonatów nowych technologii.
– To unikalna oferta edukacyjna na polskim rynku akademickim. Wdrażanie nowoczesnych technologii w medycynie jest nieuniknione, a zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę w tym obszarze stale rośnie. Odpowiadamy na te potrzeby – mówi Aneta Sieradzka, prezeska Fundacji AI One Health i kierownik studiów podyplomowych.
Celem programu jest przygotowanie liderów i innowatorów w ochronie zdrowia do efektywnego wykorzystania sztucznej inteligencji w celu podnoszenia jakości, dostępności i skuteczności usług medycznych.
Studia trwają dwa semestry i odbywają się w trybie hybrydowym. Program podzielony jest na osiem modułów tematycznych, obejmujących m.in.: zastosowanie AI w diagnostyce i terapii, telemedycynę i wymianę danych w chmurze, finansowanie innowacji w ochronie zdrowia, cyberbezpieczeństwo i ochronę własności intelektualnej.
Zajęcia mają charakter praktyczny – uczestnicy poznają działanie algorytmów AI, m.in. duże modele językowe, semantyczne modelowanie danych, zastosowanie obrazowania medycznego, boty, blockchain i smart contracty w medycynie. Dodatkowo przewidziano wizytę studyjną w szpitalu, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć działanie robotów w ekosystemie medycznym.
– Kładziemy nacisk na interdyscyplinarność, biznesowe i etyczne podejście do AI oraz przekazywanie wiedzy, której nie da się znaleźć w internecie. Nasza kadra to doświadczeni praktycy wdrażający sztuczną inteligencję w sektorze zdrowia. Po ukończeniu studiów uczestnicy zyskają nie tylko ekspercką wiedzę, ale i umiejętności, które wyróżnią ich na dynamicznym rynku pracy – podkreśla A. Sieradzka.
Jednym z największych atutów programu jest zespół wykładowców, w skład którego wchodzą czołowi eksperci z sektora publicznego, nauki, organizacji pozarządowych i globalnych korporacji. Wśród nich znaleźli się m.in.: dr Mirosław Wróblewski, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, dr Tomasz Żemojtel (Amazon Web Services), prof. AGH Joanna Jaworek-Korjakowska, przewodnicząca Rady Naukowej NASK-PIB, mjr dr Anna Grabowska-Siwiec, specjalistka ds. bezpieczeństwa informacyjnego. Wśród wykładowców są także stali pracownicy naukowi wchodzący w skład kadry naukowej uniwersytetu, m.in. wykładowcy KUL, m.in. rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski, prof. Michał Zembala oraz prof. Krzysztof Pancerz.
– To dowód na to, że KUL otwiera się na najlepszych specjalistów w kraju w dziedzinie AI – dodaje A. Sieradzka.
Partnerem studiów jest Fundacja AI One Health, odpowiedzialna za opracowanie programu i dobór kadry. Program poprowadzą uznani eksperci, m.in. dr Robert Mołdach, prof. SGH Agata Lulewicz-Sas oraz dr inż. Rafał Jóźwiak.
Nowoczesny i praktyczny charakter studiów sprawia, że są one wyjątkową propozycją dla tych, którzy chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie sztucznej inteligencji w medycynie.
Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji można znaleźć pod tym linkiem:
https://kandydat.kul.pl/podyplomowe/sztuczna-inteligencja-w-medycynie/
(obraz) |