Wraz z początkiem ferii zimowych miasto Lublin przygotowało bogaty program atrakcji, które umożliwią mieszkańcom aktywne spędzenie wolnego czasu.
Inicjatywa realizowana w ramach Programu „Rodzina Trzy Plus” obejmuje cykl bezpłatnych wydarzeń skierowanych do dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i dziadków. W programie znalazły się m.in. seanse kinowe, warsztaty zielarskie oraz zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.
– Moc wyjątkowych atrakcji, międzypokoleniowa energia, ciekawe pomysły na wspólne spędzanie zimowych dni – to właśnie przygotowaliśmy dla lubelskich rodzin na zbliżające się wielkimi krokami ferie zimowe. Dzieci wraz z bliskimi zgłębią tajniki aromatycznych zapachów i smaków podczas warsztatów zielarskich, spędzą miło czas, przenosząc się w świat bajek i baśni podczas wizyty w teatrze czy kinie oraz dowiedzą się, co skrywa Lublin pod ziemią. To kolejna obok akcji „Zima w mieście” propozycja miasta na spędzanie ferii zimowych w Lublinie. Zachęcam do skorzystania z przygotowanych atrakcji. Jestem pewna, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego – mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. społecznych.
„Rodzinne ferie jak z bajki” to cykl wydarzeń międzypokoleniowych obejmujący cztery bloki tematyczne: Tajemnicze podziemia, Teatr w samo południe, Bajka na wielkim ekranie oraz Kolory natury – zioła od Herbapolu. W wydarzeniach mogą uczestniczyć dzieci od 4. roku życia wraz z rodzicami, dziadkami lub pełnoletnim rodzeństwem. Wstęp jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja lub odbiór wejściówek.
Pierwszą atrakcją dla najmłodszych będzie zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej, prowadzącej przez kluczowe miejsca związane z legendami miasta, takimi jak Trybunał Koronny („Legenda o czarciej łapie”) czy plac Po Farze („Legenda o śnie Leszka Czarnego”). Uczestnicy zobaczą makiety obrazujące rozwój Lublina na przestrzeni wieków, a także inscenizację pożaru miasta z 1719 roku. Wydarzenie odbędzie się 17 lutego o godz. 11.00, a udział mogą wziąć dzieci i młodzież w wieku 9–17 lat wraz z opiekunami. Rejestracja online na stronie trzyplus.lublin.eu.
Lubelskie rodziny będą mogły uczestniczyć w warsztatach zielarskich, podczas których dowiedzą się m.in., co kryje się w herbacie, jak stworzyć ziołowy ogród na balkonie i czy zioła mogą służyć jako apteczka pierwszej pomocy. Wydarzenie odbędzie się 19 i 28 lutego o godz. 11.00 w siedzibie Herbapol – Lublin (ul. Diamentowa 25) i jest skierowane do dzieci w wieku 6–12 lat oraz ich opiekunów. Liczba miejsc jest ograniczona, a rejestracja online ruszy 17 lutego (na spotkanie 19 lutego) oraz 25 lutego (na spotkanie 28 lutego) o godz. 9.00 na stronie trzyplus.lublin.eu.
Miłośnicy kina mogą wybrać się na weekendowe seanse w Kinie Bajka (ul. Radziszewskiego 8). W programie znalazły się dwa filmy: „Fantastyczny Angelo” (23 lutego, godz. 15.15) oraz „Pies na medal” (2 marca, godz. 15.15). Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin (ul. Leszczyńskiego 23). Bilety na „Fantastycznego Angelo” będą dostępne od 20 lutego od godz. 8.00, a na „Psa na medal” – od 27 lutego od godz. 8.00. Na jedną rodzinę przysługują maksymalnie 4 wejściówki.
Ostatnią atrakcją jest spektakl „Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy” w Teatrze Andersena, inspirowany baśniami Braci Grimm. Przedstawienie odbędzie się 26 lutego o godz. 12.00 w Centrum Spotkania Kultur (pl. Teatralny 1). Odbiór nieodpłatnych zaproszeń możliwy będzie od 24 lutego od godz. 8.00 w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin. Na jedną rodzinę przysługują maksymalnie 3 wejściówki.
Organizatorami akcji „Rodzinne ferie jak z bajki” są Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin we współpracy z Herbapol – Lublin S.A., Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”, Kinem Bajka oraz Teatrem Andersena.
(obraz) |