Wielkopostne Śpiewanie

Od lat Wielki Post w bazylice ojców dominikanów kojarzy się z muzyką. Wielkopostne Śpiewanie przyciąga tych, którzy ten szczególny czas przygotowania do Wielkanocy chcą przeżyć, wsłuchując się w teksty pieśni.

Za nami już dwa koncerty w ramach Wielkopostnego Śpiewania. Ci, którzy mieli okazję być w bazylice ojców dominikanów, podkreślają, że to nie tylko uczta muzyczna, ale przede wszystkim duchowa - okazja do refleksji i przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

- To już kolejna edycja, w której uczestniczę. Co roku zapraszani są inni artyści, którzy prezentują różne utwory. Sama atmosfera bazyliki sprzyja rozmyślaniom, a muzyka porusza. Jakoś łatwiej mi tutaj przeżywać Wielki Post - mówi Jan Marciniak, stały bywalec koncertów.

Początki Wielkopostnego Śpiewania  sięgają 2001 r., jest to zatem XXIV edycja festiwalu. Do 2017 r. dyrektorem artystycznym wydarzenia była prof. Elżbieta Krzemińska. Od 2018 obowiązki przejęła Joanna Głogowska-Szychta.

- Koncerty są słowno-muzycznymi rekolekcjami podejmującymi ważne tematy dotyczące losu i przeznaczenia człowieka. Teksty pieśni wielkopostnych oraz poezji związanej z tym okresem należą do wielkiej spuścizny kulturalno-religijnej. Naszym celem jest to, by lokalna społeczność miała kontakt z pięknem muzyki i poezji religijnej - mówi dyrektor wydarzenia.

Tegoroczna edycja stawia na pokazanie tradycyjnej muzyki religijnej, ale w różnorodnych aranżacjach wykonawczych, wszystko po to, by poszerzyć grono odbiorców i jeszcze pełniej pokazać piękno muzyki religijnej.

W ostatnią sobotę słuchacze mieli okazję wysłuchać koncertu zatytułowanego  „Misa Flamenca” w wykonaniu zespołu Por Fiesta. Kolejny w sobotę 29 marca. Będzie to „Mater Dolorosa” w wykonaniu Ensemble Jerycho pod dyrekcją Bartosza Izbickiego.

« 1 »