Wieczory Muzyczne w kościele pobrygidkowskim

Poprzez muzykę zapraszają do refleksji i spotkania z Panem Bogiem. Kolejny raz kościół pobrygidkowski zaprasza miłośników muzyki na koncerty w pięknej odnowionej świątyni.

Powodów do odwiedzenia kościoła pobrygidkowskiego przy ul. Narutowicza w Lublinie, jest kilka. Ta jedna z najstarszych świątyń w mieście od lat piękniała dzięki renowacji i odkrywania wielu tajemnic sprzed wieków.

Kiedy Jagiełło pokonał Krzyżaków pod Grunwaldem, wiedział, że to nie tylko wielki sukces, ale i wielka łaska. Jak przekazuje historia, król był głęboko wierzący i swe powodzenie upatrywał w Bożej łaskawości. Dlatego, gdy stoczył zwycięską bitwę z Krzyżakami, postanowił postawić Bogu wotum wdzięczności w postaci kościoła. Na miejsce budowy wybrał Lublin. Były to ziemie, którym nie groziło raczej odebranie i spory, jak było w przypadku ziem krzyżackich, tu też uczyli się królewscy synowie pod okiem Jana Długosza. Tu w końcu sam król lubił się zatrzymywać w drodze na Litwę. Tak historia mówi o kościele pobrygidkowskim, który odzyskał swoje dawne piękno.

Tutaj też gromadzą się miłośnicy muzyki za sprawą wieczorów muzycznych, jakie od kilku lat odbywają się w tym kościele.

Przed nami kolejny z koncertów, tym razem poświęcony prof. Andrzejowi Nikodemowiczowi w 100. rocznicę urodzin. Przed publicznością wystąpi Męski Zespół Wokalny Kairos.

Andrzej Nikodemowicz urodził się w 1925 r. we Lwowie, zmarł w 2017 r. w Lublinie. Ukończył studia w Lwowskim Konserwatorium Muzycznym na Wydziale Kompozytorskim i Instrumentalnym (fortepian). Pracował w Konserwatorium jako kierownik gabinetu historii muzyki, a następnie prowadził zajęcia w zakresie kompozycji, teorii muzyki i fortepianu. W 1973 roku został usunięty z pracy za przekonania religijne i niezłomną postawę moralną i utrzymywał się jedynie z prywatnych lekcji gry na fortepianie.
W 1980 roku zamieszkał z rodziną na stałe w Lublinie. Pracował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego. W latach 1982-1992 prowadził chór w Metropolitalnym Seminarium Duchownym. W 1983 r. podjął zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzykologii na Wydziale Teologii KUL.
Nikodemowicz był laureatem m.in. Nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał też Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowano go również medalem i dyplomem „Pro Ecclesia et Pontifice” nadanym przez papieża Jana Pawła II. W 2004 r. otrzymał tytuł profesora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, a w 2010 r. - Honorowego Obywatela Miasta Lublin.
We wrześniu 2024 radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2025 w Lublinie Rokiem Andrzeja Nikodemowicza. Ma to związek z setną rocznicą urodzin tego kompozytora, pianisty i pedagoga.
W podjętej uchwale Rada Miasta Lublin zwróciła się jednocześnie do instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Lublina o włączenie się do obchodów Roku Andrzeja Nikodemowicza i upamiętnienia w ten sposób zasłużonego dla polskiej kultury kompozytora.
„Muzyka Andrzeja Nikodemowicza, wpisana w szeroki kontekst artystycznych dokonań kompozytorów europejskich przełomu XX i XXI wieku, stanowi świadectwo wielkiego talentu i odwagi twórczej. Jego dorobek twórczy obejmuje 140 dzieł na fortepian, orkiestrę, chóralnych. Dużą część stanowią utwory muzyki sakralnej: kantaty, oratoria, suity, psalmy” - napisano w uzasadnieniu do uchwały.
Koncert ten jest odpowiedzią na apel Rady Miasta i wkładem Zespołu KAIROS w obchody Roku prof. Andrzeja Nikodemowicza w Lublinie.
W koncercie zabrzmią fragmenty „Psałterza Dawidowa Jana Kochanowskiego” (autorstwa prof. Andrzeja Nikodemowicza) w wykonaniu Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS z udziałem solisty barytona - Marka Chmiela.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 6 kwietnia 2025 r. o 18.45

 

 

« 1 »