Pamiątki, wspomnienia, historia - wyjątkowa wystawa o św. Janie Pawle II

Jego myśli inspirowały pokolenia, a nauczanie pozostaje żywe do dziś. W 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II powstała wyjątkowa wystawa, która pozwala nie tylko zgłębić jego filozofię, ale także odkryć osobiste historie i pamiątki związane z papieżem Polakiem.

W związku z 20. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II Biblioteka Uniwersytecka KUL, we współpracy z Akademią Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL oraz Towarzystwem Przyjaciół KUL, organizuje wyjątkową wystawę zatytułowaną "...mocni mocą nadziei. Dziedzictwo myśli św. Jana Pawła II w KUL".

Tytuł ekspozycji nawiązuje do Jubileuszowego Roku Nadziei, a chodzi o ukazanie związków Ojca Świętego z uniwersytetem oraz przybliżenie jego refleksji na temat nadziei. Ekspozycja przedstawi bogaty zbór materiałów dokumentujących życie i nauczanie papieża Polaka. Wśród eksponatów znajdą się publikacje dotyczące jego myśli, a także pamiątki przekazane przez pracowników i przyjaciół KUL.

- Będą to między innymi fotografie z audiencji, pielgrzymek oraz osobistych spotkań, jak również przedmioty związane z Mszami papieskimi, medale, pocztówki okolicznościowe i inne cenne pamiątki z prywatnych archiwów. Jednym z elementów wystawy będą również osobiste wspomnienia związane z postacią Jana Pawła II - mówi Agata Szymaniak z Biblioteki KUL, kurator wystawy.

Szczególnym akcentem ekspozycji będzie prezentacja dotycząca działalności akademickiej Karola Wojtyły na KUL. Odwiedzający będą mogli zobaczyć maszynopisy jego prac, listy do profesorów oraz inne dokumenty znajdujące się w zbiorach Biblioteki Wydziału Filozofii KUL, a także fotografie przedstawiające jego obecność na uniwersytecie. Dopełnieniem tej części będą pamiątki pochodzące z Muzeum KUL.

- Ekspozycja zostanie zaprezentowana w różnorodnych formach, takich jak gabloty wystawiennicze, multimedialny pokaz fotografii oraz wielkoformatowe reprodukcje zdjęć. Prezentowane fotografie pochodzą od osób prywatnych oraz ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, w tym Biblioteki Wydziału Filozofii KUL - dodaje A. Symaniak.

Wśród osobistych wspomnień związanych z Janem Pawłem II znajdzie się również opowieść Izabeli Słomkowskiej-Malinowskiej, która miała okazję spotkania papieża w czasie podróży do Włoch. - Studiując romanistykę na UMCS, należałam do Zespołu Tańca Ludowego. W 1979 r. nasz kierownik Stanisław Leszczyński załatwił nam wizytę w Watykanie. Tam tańczyliśmy dla papieża w jednej z sal. Pamiętam, że gdy podchodziliśmy do Watykanu, nie wiedzieliśmy, którą bramą wejść i obeszliśmy całe państwo dookoła. Papież oglądał nasz występ i nawet przytupywał do taktu. Potem nas pobłogosławił, a każdy otrzymał różaniec. Drugie moje spotkanie z Ojcem Świętym miało miejsce w 1987 roku. Tym razem byłam w roli tłumacza towarzyszącego tancerzom z Akademii Medycznej. Ponownie miałam okazję otrzymać różaniec z rąk papieża, co jest dla mnie piękną pamiątką - mówi I. Słomkowska-Malinowska, która przez ponad 30 lat pracowała na KUL.

Pamiątki, wspomnienia, historia - wyjątkowa wystawa o św. Janie Pawle II   Izabela Słomkowska-Malinowska w roli tłumacza towarzyszącego tancerzom z Akademii Medycznej w czasie wizyty u Jana Pawła II. Archiwum prywatne I. Słomkowskiej-Malinowskiej

Otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek 31 marca o godz. 10.40 w atrium Collegium Norwidianum KUL przy al. Racławickiej 14.

« 1 »
DO POBRANIA: |