Korzystajcie z łaski!

Nawiedzając wybrane kościoły, każdego dnia można uzyskać odpust. Wszystko w ramach Jubileusz, który trwa w Kościele.

Rok Jubileuszowy uroczyście otworzył papież Franciszek w Wigilię 2024 r. Natomiast Eucharystią sprawowaną 29 grudnia 2024 r. w katedrze lubelskiej abp Stanisław Budzik zainaugurował Rok Łaski w naszej archidiecezji.

- Jubileusz to ważna rocznica istotnego wydarzenia. W Kościele jubileusz zwyczajny upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. W czasach Starego Testamentu jubileusz obchodzono co 50 lat, obecnie co 25 lat. Sam Chrystus na początku publicznej działalności ogłasza rok łaski Pana. Choć najważniejsze wydarzenia odbywają się w Rzymie, to także na całym świecie, w wybranych kościołach, można uzyskać odpust. Tak jest także w naszej archidiecezji - mówi ks. Krzysztof Kwiatkowski, proboszcz lubelskiej katedry.
Właśnie katedra jest jednym z kościołów, którego nawiedzenie i spełnienie zwykłych warunków odpustu, pozwala uzyskać darowanie win.

- Słowem-kluczem Roku Łaski 2025 jest odpust, czyli darowanie kary doczesnej za grzechy, które już co do winy zostały odpuszczone w sakramencie pokuty. Odpusty mogą być zupełne lub cząstkowe. Każdy ochrzczony może je zyskać dla siebie lub ofiarować za zmarłych - wyjaśnia ks. Krzysztof Kwiatkowski.
Ci, którzy systematycznie modlą się w katedrze lubelskiej zauważyli, że wraz z uroczystym otwarciem Jubileuszu w naszej diecezji, obok ołtarza stanął szczególny krzyż. Jest on jednym z widzialnych znaków trwającego czasu łaski.

- Gdy szukaliśmy krzyża, który byłby odpowiedni, najpierw wybór padł na Krzyż Trybunalski. Ma on historyczne znaczenie i jest przedmiotem kultu. Jednakże demontaż historycznego krzyża, który odbiera cześć w kaplicy Najświętszego Sakramentu i przygotowanie do niesienia w procesji, rodziły pytania, wątpliwości i trudności. W drugiej kolejności rozważaliśmy kopię Krzyża Trybunalskiego, która przez sześć lat peregrynował w naszej archidiecezji w ramach projektu „Źródło”. W krzyż ten wmontowany jest relikwiarz z cząstką Krzyża Świętego. Znajduje się on obecnie w parafii pw. św. Michała. Tu jednak również rodziły się wątpliwości. Krzyż ten jest częścią trwałego wystroju kaplicy adoracji, dodatkowo w katedrze mielibyśmy dwa krzyże - oryginał i kopię. Trzecią propozycją był krzyż znajdujący się w kaplicy w Domu Biskupów Pomocniczych - mówi ks. Krzysztof.
W końcu pojawiła się propozycja ks. Arkadiusza Paśnika, proboszcza parafii św. Michała, by znakiem Roku Jubileuszowego uczynić krzyż znajdujący się w parafialnym muzeum. To Krzyż, który jest pamiątką pierwszych misji świętych, przeprowadzonych w parafii w roku 1927, gdy przygotowywała się ona do budowy kościoła. Ten krzyż przez prawie 100 lat był świadkiem historii naszego miasta. - Chrystus, z wysokości misyjnego Krzyża stojącego u zbiegu ulic Kościelnej i Fabrycznej, patrzył na tysiące osób, które każdego dnia przemieszczały się tym ważnym traktem naszego miasta. Towarzyszył robotnikom pracującym w FSC i spoglądał z bólem i czułością na tych, których przypomina nazwa „Droga Męczenników Majdanka” - wyjaśnia ks. Krzysztof.
Krzyż, przed umieszczeniem go w muzeum, staraniem księdza proboszcza został odnowiony. Drewno było zmurszałe, więc wykonano nowy drewniany krzyż. Metalową pasyjkę poddano renowacji, pokrywając ją złotym kolorem. Dodatkowo krzyż został umieszczony w podstawie, która odwiedzała parafie diecezji wraz kopią Krzyża Trybunalskiego. W uroczystej procesji otwierającej jubileusz w naszej diecezji został poniesiony w procesji ulicami Lublina. Przez cały rok jubileuszowy można modlić się przed nim w katedrze.

Kościoły jubileuszowe w archidiecezji lubelskiej
archikatedra lubelska, sanktuarium MB Płaczącej
bazylika mniejsza pw. Narodzenia NMP w Chełmie, sanktuarium MB Chełmskiej
bazylika mniejsza, sanktuarium św. Anny w Lubartowie
bazylika mniejsza pw. św. Stanisława BM w Lublinie (ojcowie dominikanie)
bazylika mniejsza pw. św. Wojciecha BM w Wąwolnicy, sanktuarium MB Kębelskiej
sanktuarium MB Kazimierskiej w Kazimierzu Dolnym
sanktuarium MB Latyczowskiej w Lublinie
sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie
sanktuarium św. Józefa w Lublinie (ojcowie karmelici)
kościół św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie
kościół Wniebowzięcia NMP w Kraśniku
kościół NMP Matki Kościoła w Świdniku

« 1 »