Setki nie tylko młodych ludzi poszły za krzyżem na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady na Majdanku. To już XXV Droga Krzyżowa po śladach więźniów, którzy w czasie II wojny światowej tutaj cierpieli i umierali.
Mimo zimna i deszczowej pogody Majdanek wypełnił się modlitwą ludzi, którzy poszli za krzyżem, rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Hasłem przewodnim modlitwy były słowa „Krzyż drogą Nadziei”.
– Jubileusz 25. edycji Drogi Krzyżowej na Majdanku zbiega się z obchodami Roku Jubileuszowego w Kościele katolickim. Chrześcijanie w tym roku duszpasterskim przyglądają się słowom „Pielgrzymi Nadziei”. Zaprosiliśmy szczególnie ludzi młodych w to miejsce cierpienia i śmierci, ale także miejsce miłości bliźniego mimo grożącej surowej kary, aby przyjrzeć się tym pielgrzymom nadziei, którzy żyli na Majdanku w minionym wieku. Chcieliśmy spróbować w ich historiach, realiach życia odnaleźć odpowiedź na pytanie: "Czy w obozie koncentracyjnym, było miejsce dla Nadziei?" – mówi ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
Wyjątkowym momentem tegorocznej Drogi Krzyżowej na Majdanku była chwila przekazania przez księdza arcybiskupa Stanisława Budzika młodym archidiecezji lubelskiej wiernej kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Oryginał znajduję się w rzymskim Centro San Lorenzo – centrum spotkań dla młodych, którego pomysłodawcą był papież Polak. Ofiarowany przez metropolitę lubelskiego krzyż, będzie towarzyszył młodym z Lubelszczyzny podczas spotkań organizowanych dla nich przez lokalny Kościół.
Nabożeństwo na terenie byłego obozu koncentracyjnego pozostaje w pamięci uczestników.
– Droga Krzyżowa na Majdanku to wydarzenie, które porusza serca. Zachęca nie tylko do głębokich przemyśleń, ale również do jednoczenia się ze wspólnotą młodych. Po raz pierwszy wzięłam udział w tym wydarzeniu 7 lat temu. Było to dla mnie bardzo silne przeżycie: szczególnie mocno trafiły do mojego serca rozważania o męce Pańskiej. Na terenie Majdanka mają one wyjątkowy wydźwięk. Z drugiej strony uczestniczyłam w Drodze Krzyżowej ze swoimi przyjaciółmi, wiedziałam, że jest to wydarzenie tworzone przez młodych, i dlatego miało dla mnie ogromne znaczenie być jego częścią – wspomina Katarzyna Kaczor z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
Organizatorami wydarzenia byli Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, a gospodarzem Państwowe Muzeum na Majdanku.